PARTNER PORTALU
 • BGK

Dzielnice Mysłowic chcą powrotu do gmin

 • www.m-ce24.pl (Michał Mistewicz)    10 kwietnia 2012 - 12:02
Dzielnice Mysłowic chcą powrotu do gmin

Na terenie południowych dzielnic miasta zawiązała się grupa inicjatywna, której celem jest przywrócenie w Mysłowicach pierwotnych gminnych struktur administracyjnych.
Tymczasem o problemach wynikających z istnienia powiatu grodzkiego już kilka razy wspominał prezydent Lasok (zabierz glos/oceń prezydenta).

Pomysł, choć nie nowy, powrócił kolejny raz na początku tego roku. Tym razem grupa inicjatywna zawiązała się już oficjalnie i chce przejść od słów do czynów. U podstaw działania mieszkańców leży przede wszystkim kryzysowa sytuacja finansów miasta. Natomiast w międzyczasie prezydent Lasok kilka razy wspominał, że wskaźniki finansowe dla powiatu grodzkiego są zupełnie inne niż dla powiatu ziemskiego złożonego z gmin, z korzyścią dla powiatu gminnego.

Podstawa scenariusza zmiany już istnieje – 14 lipca 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z nowymi przepisami w sprawie utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia jej granic może być przeprowadzone referendum lokalne z inicjatywy mieszkańców.

W takim przypadku z mieszkańcami nie przeprowadza się dodatkowo konsultacji. Co ciekawe, do przeprowadzenia takiego referendum wystarczy wystąpienie grupy co najmniej 15 obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do rady gminy.

Jak się wydaje, niektóre dzielnice miasta spełniają podstawowy z wymogów do powołania nowej gminy: gmina utworzona nie może być mniejsza od najmniejszej pod względem liczby mieszkańców gminy w Polsce, a tą dla gmin miejskich jest Krynica z 1390 mieszkańcami i gmina Cisna (powiat leski) – 1676 mieszkańców – dla gmin wiejskich.

Kolejny przepis, z którym będzie musiała zmierzyć się grupa inicjatywna dotyczy kwestii finansowych. Otóż referendum nie przeprowadza się, jeżeli z analizy wojewody przeprowadzonej przed referendum wynika, iż na skutek podziału lub ustalenia nowych granic gminy, dochody podatkowe na mieszkańca w zmienionych granicach lub gminy utworzonej byłyby niższe od najniższych dochodów podatkowych na mieszkańca ustalonych dla poszczególnych gmin zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Warto też wspomnieć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu część z obecnych dzielnic działała jako samodzielne gminy. Starsi mieszkańcy pamiętają, że Mysłowice w dzisiejszych granicach istnieją od niedawna. Jeszcze do 1951 roku istniała gmina Brzezinka, a do 1974 roku gmina Wesoła Śląska, która podlegała pod powiat tyski.

W przyszłym tygodniu ma odbyć się spotkanie grupy inicjatywnej w urzędzie miasta poświęcone tej sprawie. Poniżej zamieszczamy oświadczenie, które otrzymaliśmy.

<!-- pagebreak //-->

„W związku z narastającymi od dłuższego czasu głosami mieszkańców południowej części Mysłowic mówiącymi o wszechobecnej niemocy samorządowej, otaczającym nieładzie i braku możliwości wyegzekwowania praw do korzystania z finansów odprowadzanych do wspólnej kasy naszego miasta, zrodziła się idea wprowadzenia zmian dążących do usankcjonowania samodzielności podejmowania decyzji, gospodarowania, inwestowania i finansowania na najniższych szczeblach samorządności lokalnej.


×
KOMENTARZE (8)

 • Florida, 2012-04-13 17:37:18

  Starają się.Biją głową w mur i co? Nico !
 • Foster, 2012-04-13 16:23:42

  nic na ten temat nie wiadomo
 • ŁUPEK, 2012-04-13 16:02:03

  Jeżdzili dookoła i nic! Obóz zamknięty!