PARTNER PORTALU
  • BGK

Dziewięć uzbrojonych działek inwestycyjnych w Zabrzu na sprzedaż

  • PAP/AT    19 marca 2015 - 12:00
Dziewięć uzbrojonych działek inwestycyjnych w Zabrzu na sprzedaż

Zabrze sprzeda dziewięć działek położonych przy ul. Handlowej i Wincentego Witosa (fot.PTWP)

Urząd Miasta w Zabrzu wystawił na sprzedaż dziewięć uzbrojonych przy unijnym wsparciu działek inwestycyjnych. Przetarg na tereny odbędzie się 25 marca.
To następstwo jednej z ubiegłorocznych inwestycji zabrzańskiego samorządu. Przedłużenie i połączenie ul. Handlowej z drogą krajową nr 79 udostępniło nowe grunty i skróciło dojazd z zagospodarowanych już terenów przemysłowych do pobliskiego węzła autostrady A1.

Koszt tej inwestycji wyniósł ok. 6,6 mln zł (z czego na 85 proc. miasto dostało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013). Za tę kwotę powstała przystosowana do ciężkiego ruchu nowa droga, wyremontowano fragment starej, a także zbudowano infrastrukturę techniczną prowadzącą m.in. do okolicznych działek.

Nowa droga skomunikowała łącznie ok. 13 ha gruntów określanych wcześniej jako okołoprzemysłowe. W pobliżu działają przedsiębiorstwa, część z nich w obrębie specjalnej strefy ekonomicznej. W ostatnich latach dogodnie położony teren - przylegający do DK79, położony w pobliżu węzła z A1 - nie był zagospodarowany.

Teraz miasto zapowiedziało na 25 marca przetarg na dziewięć działek położonych przy ul. Handlowej i Wincentego Witosa. To grunty o powierzchni od 0,4 do 3,1 ha, których ceny wywoławcze ustalono na od 285 tys. zł do 1,584 mln zł. Działki leżą na obszarze przeznaczonym pod zabudowę przemysłową, składy, magazyny i drobną wytwórczość.

Uzbrojenie sprzedawanych teraz działek było częścią mniejszego z przygotowanych przez władze Zabrza unijnych projektów udostępniających inwestorom nowe grunty. W październiku ub. roku zawarto umowę z wykonawcą uzbrojenia łącznie ponad 130 ha terenów inwestycyjnych, z których ok. połowa leży w obrębie Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE).

Koszt tego przedsięwzięcia przekracza 56 mln zł - na jego realizację miasto zdobyło również 85 proc. unijnego dofinansowania (w ramach śląskiego RPO na lata 2007-2013). Na nowych terenach inwestycyjnych powstaje ok. 8 km nowych dróg dojazdowych oraz sieci: kanalizacyjna, deszczowa, wodociągowa, energetyczna, gazowa i teletechniczna.

Na pierwszych, już wcześniej udostępnionych gruntach KSSE, które znajdują się w północnej części Miasta Zabrze, na granicy dzielnic: Mikulczyce, Rokitnica i Biskupice, działalność rozpoczynają pierwsi przedsiębiorcy. Swój zakład kończy stawiać piekarnia Kłos, jedną z działek ma zagospodarować spółka Metal Service.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.