PARTNER PORTALU
 • BGK

Dzika reprywatyzacja: Warszawa nie jest jedyna, gdzie dochodzi do przywłaszczenia mienia

 • Agnieszka Widera    26 sierpnia 2016 - 15:40
Dzika reprywatyzacja: Warszawa nie jest jedyna, gdzie dochodzi do przywłaszczenia mienia
Platforma Obywatelska we wrześniu złoży projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej. Czy to pomoże zakończyć kwestie zwrotu mienia? (fot.sxc.hu)

• Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała zwolnienia urzędników odpowiedzialnych za aferę z tzw. dziką reprywatyzacją w Warszawie.
• To zdaniem niektórych polityków za mało, bo sama powinna podać się do dymisji, ponieważ jako prezydent ponosi ostatecznie odpowiedzialność za to, co dzieje się w magistracie i w mieście.
• Eksperci przypominają, że nie sposób w takich urzędniczych machinach osobiście pilnować każdej sprawy i bez zaufania do podwładnych nie da się kierować urzędem.
• Warszawa to nie bezludna wyspa. - Do przestępstw przy reprywatyzacji dochodzi w całym kraju - mówi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zwolnienia dyscyplinarne w stołecznym ratuszu i rozwiązanie Biura Gospodarki Nieruchomościami, które zapowiedziała dziś Hanna Gronkiewicz-Waltz, mają być pierwszym krokiem do oczyszczenia i wyjaśnienia sytuacji z urzędniczą niekompetencją (a zdaniem części mediów i polityków PiS, celowych działań urzędników na szkodę samorządu i Skarbu Państwa), związanej z dziką reprywatyzacją w Warszawie.

Sprawę bada CBA i prokuratura. Jeśli doniesienia się potwierdzą, urzędnicy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności przed sądem. Za błędy, które nierzadko są przestępstwami, urzędnicy odpowiadają bowiem nie tylko dyscyplinarnie, ale też karnie. Zgodnie z art. 231 Kodeksu karnego, funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu, o którym mowa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat dziesięciu (art. 231 Kodeksu karnego).

Gdzie zaczyna, a gdzie kończy odpowiedzialność prezydenta miasta?

W ocenie Beaty Kempy, ale i Adriana Zandberga z Partii Razem, do dymisji powinna podać się sama prezydent Warszawy.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz usiłuje dziś tanio wykpić się od politycznej odpowiedzialności za brak kontroli nad działaniami urzędników Ratusza. Ale odpowiedzialność spada właśnie na nią i na jej zastępców - przekonuje Zandberg.

Bo czy możliwym jest, by prezydent miasta nie miał wiedzy tym, co podpisują jego podwładni szczególnie, jeśli chodzi o tak newralgiczne decyzje, jak te dotyczące reprywatyzacji? W szukaniu prostych odpowiedzi, a tym bardziej w ferowaniu oskarżeń ostrożni są obserwatorzy sceny politycznej.

- Oczywiście, ostateczna odpowiedzialność za to, co dzieje się w mieście spada na prezydenta miasta. Jednak po to w takich instytucjach, organizacjach budowane są tzw. struktury tarasowe, by decyzja, dokument sprawdzany był przez kilka osób. Szef podpisując dokument ufa, że jest on dobrze przygotowany i sprawdzony, bo ma zaufanie do ludzi, którzy mu go przedkładają - komentuje dr Olgierd Annusiewicz, politolog Ośrodka Analiz Politologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Podobnego zdania jest Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

- Na szczycie tej samorządowej drabiny stoi prezydent miasta, ale po drodze jest zastępca, dyrektor, dalej kierownik danej komórki. Dzięki dochodzeniu prowadzonemu przez powołanie do tego służby, można określić, gdzie doszło do nieprawidłowości czy przestępstwa – podkreśla Andrzej Sadowski.

O reprywatyzacji głośno w Warszawie, a co z resztą kraju?

Kwestia zwrotu nieruchomości choć obecnie mocno nagłaśniana i budząca ogromne kontrowersje w Warszawie, dotyczy niestety całego kraju. To przez luki i złe prawo dochodziło i dochodzi do przestępczych procederów.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Julek, 2016-08-29 11:55:32

  Do glaertes1: Sam jesteś złodziej.
 • glaertes1, 2016-08-29 10:52:41

  Wzywam mieszkańców do nieposłuszeństwa obywatelskiego@! Bojkotujcie takie urzędy, blokujcie Ratusz! Podnieście w końcu głowy! To Wasze Miasta, a Niech Urzędowych Złodziei!