PARTNER PORTALU
  • BGK

E-myto jak za króla Ćwieczka

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    23 września 2011 - 06:59
E-myto jak za króla Ćwieczka

Proste agregaty na ropę zasilają supernowoczesny system poboru opłat. W pierwszym kwartale 2012 roku mają zniknąć, ale na razie śmierdzą i hałasują.
Agregaty zasilane olejem napędowym pojawiły się w lipcu przy drogach krajowych wraz ze startem elektronicznego systemu poboru opłat za przejazd ciężarówek tzw. e-myta, które zastąpiło wcześniej stosowane winiety – informuje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: 6 mln zł za opóźnienie startu e-myta

Instalacja generatorów prądu jest wynikiem tego, że infrastruktura części polskich dróg nie zapewnia zasilania elektrycznego dla rejestratorów systemu via Toll.

Czytaj też: Tir-y uciekły z autostrad i rozjeżdżają drogi lokalne

Ludzie mieszkający w sąsiedztwie pracujących non stop agregatów zaczęli się skarżyć na hałas i zanieczyszczenie powietrza. Wielu – z uwagi na towarzyszące generatorom wielkie zbiorniki paliwa – obawia się, czy to aby nie potencjalne przydrożne bomby.

„Nie istnieje żadne niebezpieczeństwo związane z agregatami, nie odnotowaliśmy dotąd żadnego przypadku niebezpiecznych sytuacji” – zapewnia Dorota Prochowicz, rzecznik projektu via Toll.

Generatory są zresztą sukcesywnie wycofywane. „Do końca roku będzie ich jednak nie więcej niż 50, a w pierwszym kwartale 2012 r. znikną na dobre” – zapewnia Prochowicz.

Sprawę skomentował Jacek Winiarski, rzecznik Greenpeace Polska. „To przykry paradoks, że w czasach, gdy wszyscy powinniśmy ograniczać zużycie paliw kopalnych, supernowoczesny system elektroniczny via Toll jest zasilany maszyną na ropę jak za króla Ćwieczka. Nie można było sięgnąć po energię odnawialną? Bateriami solarnymi?” – zastanawia się Winiarski w „Rzeczpospolitej”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • mytowiec, 2011-09-23 11:24:40

    Skarb Państwa z autostrad i e-myta ma tylko psie grosze. Całą śmietankę zgarniają spółki prywatne, szybko utworzone do "obsługi" tego, co rząd polski wybudował za unijne pieniądze, zresztą. Dlatego, między innymi, te spółki, aby jeszcze bardziej zwiększyć zysk, stosują agregaty z demobilu,... które pamiętają jeszcze Rokossowskiego, jako ministra obrony. Solary, wprowadzą dopiero wtedy, jak puszczą Skarb Państwa z torbami.  rozwiń
  • kobylinski88, 2011-09-23 08:44:56

    oj rzeczywiście smierdza, smierdzą