PARTNER PORTALU
  • BGK

E- przewodnik po partnerstwie publiczno-prywatnym

  • GK    18 października 2013 - 17:50
E- przewodnik po partnerstwie publiczno-prywatnym

Na stronie Platformy PPP ukazał się e - przewodnik, nowe, unikalne narzędzie, które umożliwia darmowy, szybki i precyzyjny dostęp do materiałów i publikacji dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego.
Autorzy e-przewodnika zgromadzili w jednym miejscu warte uwagi tytuły, w celu ułatwienia osobom zainteresowanym problematyką ppp inicjowanie i wdrażanie projektów w tej formule.

E-przewodnik znajdujący się na stronie Platformy PPP to elektroniczna, pierwsza tego typu baza publikacji dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego.

Czytaj też: Europejska furtka otworzy się przed PPP      

Jego celem jest kompleksowe wskazanie analiz, raportów i opracowań dostępnych bezpłatnie w internecie w języku polskim. Dzięki tematycznemu pogrupowaniu zagadnień zapewniony został wygodny dostęp do publikacji, których autorami są zarówno podmioty sektora publicznego jak i prywatnego. Wskazano w nim liczne hasła i publikacje związane z tematyką partnerstwa publiczno-prywatnego, takie jak np. dług publiczny czy projekty hybrydowe, a także poszczególne etapy życia projektu, do których dane hasła można przypisać.

Użycie e-przewodnika jest proste - nie wymaga logowania i pozwala błyskawicznie dotrzeć zarówno do materiałów polskich - np. raportów z projektów ppp realizowanych w Polsce jak i czerpać wiedzę z zagranicznych doświadczeń - dzięki dostępowi do tłumaczeń materiałów wydanych za granicą i opisujących projekty realizowane m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji.

E-przewodnik jest aktualizowany na bieżąco, dzięki czemu można w nim znaleźć zawsze aktualne materiały. Ponadto możemy dotrzeć do materiałów archiwalnych i dzięki wskazaniu dat ich publikacji określić, którego stanu prawnego dotyczą.

Publikacja dotyczy bankowalności projektu ppp rozumianej jako skłonność do zapewnienia finansowania danego przedsięwzięcia. Jest to pierwsza tego typu publikacja - powstała w odpowiedzi na potrzeby rynku.

Wiele projektów ppp nie przechodzi pozytywnie etapu związanego z pozyskaniem finansowania, co w dużej mierze jest spowodowane brakiem dostępu do odpowiednich informacji.

Materiał w syntetyczny sposób prezentuje opis problematyki bankowalności. Bazuje w szerokim zakresie na opiniach przedstawicieli banków, które są aktywne w obszarze partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce, a także na doświadczeniu przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zdobytych w związku z udziałem w przygotowaniu wybranych projektów ppp.

Wskazuje, które działania pozytywnie wpływają na bankowalność, jakie błędy są najczęściej popełnianie oraz jaka jest wartość dodana współpracy z bankami.

Publikacja dokumentacji ostatniego etapu projektu „System Gospodarki odpadami dla miasta Poznania" umożliwia dostęp do całego pakietu dokumentów wzorcowych dotyczących procesu przygotowania projektu, m.in. ogłoszenia o zamówieniu, przebiegu dialogu konkurencyjnego oraz zaproszenia do składania ofert, które będą mogły być wykorzystane przez wszystkie podmioty publiczne, realizujące lub planujące podobne zagadnienia inwestycyjne w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce.

Na szczególną uwagę zasługuje projekt umowy ppp, której rozwiązania dotyczące możliwych relacji pomiędzy podmiotem publicznym a prywatnym oraz zaangażowanymi instytucjami finansowymi wykraczają daleko poza tradycyjny zakres zobowiązań stron w procesie inwestycyjnym.

Obecnie w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego przygotowywany jest raport podsumowujący realizację ww. projektu. Będzie on zawierał szczegółowe informacje o projekcie, jego przygotowaniu, procesie wyboru partnera prywatnego, a także kwestie związane z dotacją UE.

Do końca roku 2013 r. ukaże się także opracowanie dla projektów spalarniowych opisujące m.in. rolę i cele uczestników projektu, zadania partnerów - publicznego i prywatnego, kwestie związane z długiem publicznym, a także finansowanie nakładów inwestycyjnych i uwarunkowania podatkowe. Zostanie w nim wskazany model przepływów środków pieniężnych w okresie operacyjnym oraz możliwe skutki zakończenia współpracy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.