PARTNER PORTALU
 • BGK

EBI kredytuje zakup nowych tramwajów w Krakowie i na Śląsku

 • aw    10 lipca 2015 - 10:48
EBI kredytuje zakup nowych tramwajów w Krakowie i na Śląsku

Nowe tramwaje dla Krakowa i Śląska będą wyprodukowane przez fabrykę PESA Bydgoszcz (fot.PTWP)

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił dwóch kredytów na łączną sumę ponad 320 mln zł na zakup nowoczesnych i energooszczędnych tramwajów niskopodłogowych w Krakowie i miastach Aglomeracji Górnośląskiej. W ramach wsparcia dla Śląska, EBI sfinansuje również modernizację obecnego taboru i infrastruktury tramwajowej.
- Promowanie konkurencyjnych i przyjaznych środowisku usług transportowych jest jednym z priorytetów działalności Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dzięki tym inwestycjom poprawi się bezpieczeństwo oraz jakość usług transportu publicznego, a także zmniejszy się poziom emisji substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego - powiedział László Baranyay, wiceprezes EBI odpowiedzialny za operacje banku w Polsce.

Kredyt dla Krakowa na nowe tramwaje

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Krakowie otrzymało od EBI kredyt w wysokości 92 mln zł na zakup 36 tramwajów niskopodłogowych.

Nowoczesne tramwaje będą miały ok. 43 metry długości, a każdy z nich pomieści ok. 300 pasażerów. Będą wyposażone w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz automaty biletowe. W środku wagonu znajdą się miejsca na bagaż i rowery, zostaną także zamontowane porty USB i gniazdka elektryczne, które pozwolą na doładowanie baterii telefonów i innych elektronicznych urządzeń mobilnych.

Kredyt na tramwaje i tory dla Górnego Śląska 

Natomiast kredyt EBI w wysokości 231mln zł został przeznaczony na poprawę infrastruktury tramwajowej na Górnym Śląsku, a konkretnie na zakup 42 tramwajów niskopodłogowych i modernizację 95 tramwajów, jeżdżących po torach śląskich miast już od wielu lat.

Środki EBI sfinansują także przebudowę sieci trakcyjnej oraz modernizację torowisk o łącznej długości ok. 63 km.

Nowe tramwaje, które będą jeździć na wyremontowanych torach będą nie tylko szybsze, ale również bezpieczniejsze i mniej hałaśliwe. W przypadku tej inwestycji kredytobiorcą jest Bank Pekao, który dzięki kredytowi EBI zaoferował bardziej atrakcyjne warunki finansowania realizującej inwestycję spółce Tramwaje Śląskie. EBI finansuje bowiem inwestycje nie tylko bezpośrednio z podmiotami je realizującymi, ale także za pośrednictwem banków krajowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Adam, 2016-06-18 14:38:43

  Myslałem po przeczytaniu tytułu ,że Ebi Smolarek
 • jb, 2015-07-13 09:47:29

  Mocno nieświeża informacja. Oba miasta (aglomeracje) już prowadzą opisane inwestycje.
 • DW, 2015-07-12 19:57:03

  Z wymienionych inwestycji dla Górnego Ślaska większość została już zrealizowana. 30 nowych tramwajów dotarło już rok w zeszłym roku, a w tym dotrze kolejnych 12. Zmodernizowanych zostało wszystkie 75 (a nie 95) wagonów.