PARTNER PORTALU
  • BGK

EBI przyznał Polsce 4,44 mld euro kredytów. Kto skorzystał najbardziej?

  • aw/PAP    27 lutego 2017 - 10:03
EBI przyznał Polsce 4,44 mld euro kredytów. Kto skorzystał najbardziej?
Wiceprezes EBI Vazil Hudak (fot.youtube)

• Europejski Bank Inwestycyjny w 2016 roku przyznał Polsce 4,44 mld euro kredytów.
• Wśród nich 603 mln euro w ramach planu Junckera - poinformował w Warszawie wiceprezes EBI Vazil Hudak.
• EBI skupi się zwłaszcza na zwiększeniu tempa modernizacji polskich miast i promowaniu istotnych inwestycji w obszarach innowacji.
Jak podkreślił, Polska jest największym beneficjentem kredytów EBI wśród państw członkowskich, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r., oraz szóstym wśród wszystkich krajów otrzymujących wsparcie z banku.

Czytaj też: EBI dołoży do czynszówek? Może powstać nawet 8 tys. mieszkań

W 2016 r. bank wspierał w Polsce przede wszystkim rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej, przeznaczając ponad 780 mln euro na budowę i modernizację przeszło 330 km torów kolejowych, zakup nowoczesnego taboru kolejowego oraz budowę 40 km drogi ekspresowej S7.

Ze wsparcia korzystał też przemysł przetwórczy, jak przedsiębiorstwa Mlekpol, Mlekovita oraz Maspex. Do małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce trafiło zaś w sumie ok. 1 mld euro. Hudak przypomniał również, że Bank wsparł rozwój polskich miast, w tym modernizację transportu miejskiego, placówki służby zdrowia czy zaplecze edukacyjne.

Wiceprezes dodał, że w 2017 roku EBI skupi się zwłaszcza na zwiększeniu tempa modernizacji polskich miast i promowaniu istotnych inwestycji w obszarach innowacji, badań i rozwoju oraz energetyki, w tym odnawialnych źródeł energii. Będzie też wspierać małe i średnie firmy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Dobrarada, 2017-02-27 14:16:10

    Niby jaka to korzyść zadłużania się w walucie obcej? Najpierw dokonać oceny i restrukturyzacji funkcjonowania samorządów miejskich, przywrócić ich rolę służebną wobec obywatela oraz doprowadzić do efektywności ekonomicznej świadczenie usług publicznych, to nie trzeba będzie 4,4 mld euro kredytu tyl...ko w wyniku działań naprawczych polskich miast można ok. 20 mld zł rocznie wygenerować na inwestycje.  rozwiń