PARTNER PORTALU
 • BGK

EEC 2015, Bronisław Komorowski: Reindustrializacja szansą na przyspieszenie rozwoju całej Europy

 • wnp.pl (off)    20 kwietnia 2015 - 12:44
EEC 2015, Bronisław Komorowski: Reindustrializacja szansą na przyspieszenie rozwoju całej Europy

Nie pojawiły się dotychczas w polskim systemie podatkowym ulgi, które zachęcałyby do innowacyjności - mówił Bronisław Komorowski (fot.PTWP)

Reindustrializacja, ale oparta na innowacjach, to szansa na przyspieszenie rozwoju całej Europy - mówił Bronisław Komorowski, prezydent RP, w czasie inauguracji VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Naszą ambicją jest eksport technologii, a nie technologów, patentów, a nie ich twórców - zapewniał Komorowski.

- Polska gospodarka jest nie tylko formalnie częścią gospodarki Unii Europejskiej, jest jej coraz bardziej istotną częścią - rozwój ekonomiczny naszego kraju jest ważny z punktu widzenia przełamania kryzysu w Europie - mówił prezydent.

Musimy w Europie przekształcać tradycyjną ekonomię w gospodarkę opartą na wiedzy. Dla Polski oznacza to wykorzystanie najlepiej w dziejach wykształconego pokolenia młodych Polaków. To nasz ogromny potencjał rozwojowy.

Reindustrializacja, ale oparta na innowacjach, to szansa na przyspieszenie rozwoju całej Europy. Nie da się bowiem konkurować wyłącznie niskimi kosztami pracy, a konkurować trzeba. Trzeba przy tym stwierdzić, że funkcjonuje w naszej rzeczywistości zbyt wiele barier dla rozwoju innowacji. Nie pojawiły się dotychczas w polskim systemie podatkowym ulgi, które zachęcałyby do innowacyjności.

Nie zaczynamy od zera, ale wciąż wiele mamy do zrobienia. Polskie uczelnie muszą otworzyć się na naukowców z zagranicy, muszą stać się wzorem najlepszych, centrami kreatywności.

Dlatego złożyłem ambitny projekt Ustawy o wspieraniu innowacyjności zawierającą m.in. możliwość odliczenia 150 proc. wartości wydatków na badania i rozwój od kosztów przedsiębiorstwa. Tę inicjatywę legislacyjną podjąłem z myślą o młodych Polkach i Polakach. Naszą ambicją jest bowiem eksport technologii, a nie technologów, patentów, a nie ich twórców.

Musimy stawiać sobie ambitne cele. Takim zadaniem jest - o ile wspomniana ustawa wejdzie w życie - by Polska w ciągu 10 lat weszła do dziesiątki najbardziej innowacyjnych gospodarek Europy (obecnie jest w 3. dziesiątce - dop. red.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • show niebawem!, 2015-04-22 19:09:33

  Panie Prezydencie, cisza (kontakt) o własną karierą i swojego obozu nie jesteś zainteresowany! Nie karz robić czegoś co mogę żałować, materiały są szokujące!
 • przebudzenie?, 2015-04-21 17:16:40

  Bronek nie daj się opluwać, przez lokalny wschodni powiatowy brukowiec! Jest to celowe i świadome działanie na utratę zaufania publicznego głowy państwa,jeszcze w toczącej się kampanii! Słyszałeś okrzyki co na palcu przygotowali lokalni z PSL i SLD za aferę gruntową w woj.
 • Chełmianin N, 2015-04-20 22:12:43

  SŁOWA I MOWA! Pijar uprawiać umie i wierzy, że biznes kumie i że jego propozycję rozwoju Europa zrozumie, ale nie wiadomo, czy mądry w interes wejdzie, i stać tak się może, że entuzjazmu nie będzie. Przed wyborami są pomysły i publiczna mowa, to dlaczego wprzódy o tym nie ...myślała głowa? Cud byle jaki: obiecanki i tudzież inne cacanki tak się sprawdziły, że niezadowolenie obudziły.  rozwiń