PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2016: Projekt budżetu obywatelskiego można odrzucić na każdym etapie

  • Michał Nowak    20 maja 2016 - 16:39
EEC 2016: Projekt budżetu obywatelskiego można odrzucić na każdym etapie
Zgłaszane projekty muszą być zgodne ze strategicznymi dokumentami miejskimi – tłumaczy Joanna Erbel z rady ds. budżetu partycypacyjnego (fot.ptwp.pl)

• Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach toczono żywą dyskusję na temat sposobów funkcjonowania budżetów partycypacyjnych.
• Czy projekt budżetu obywatelskiego można odrzucić, nawet jeśli zdobył najwięcej głosów mieszkańców? Można, choć są to kwestie nie do końca uregulowane.
Projekty budżetu partycypacyjnego polegają na inicjatywie obywateli, którzy chcą realizować zadania zaspokajające ich potrzeby. Nie ma jednak odgórnych regulacji, które definiowałyby ogólnopolskie zasady przeprowadzania budżetów obywatelskich. Samorządy ustalają te zasady indywidualnie. I nierzadko są to regulaminy niepozbawione luk.

- Zgłaszane projekty muszą być zgodne ze strategicznymi dokumentami miejskimi – tłumaczy Joanna Erbel z rady ds. budżetu partycypacyjnego w Warszawie.

- Raz mieliśmy projekt pod nazwa „osiedle kontenerowe”, w którym autorzy sugerowali, że tam powinni mieszkać pijacy. Ten projekt był sprzeczny z naszą polityką mieszkaniową. A parkingi? Czy można zgłaszać wybudowanie nowego parkingu, skoro nakłaniamy do korzystania z komunikacji publicznej? W takich przypadkach robi się ciekawie.

Jak mówiła Erbel w Polsce mamy takie prawo, że jest głosowanie, ale zawsze pod koniec decyzje podejmuje prezydent miasta.

- W Warszawie mamy konflikt w sprawie projektu ścieżek rowerowych, które zwężą ulicę. Projekt przeszedł weryfikacje i został przegłosowany, ale mieszkańcy boją się czy to nie spowolni ruchu, a w konsekwencji nie zakorkuje ulicy. Teraz to jest decyzja burmistrza czy on to wpisze do swojego budżetu miasta, czy nie.

Takie podejście popiera także Mirosław Soborak, wiceprezydent Częstochowy. - Bez względu czy budżet obywatelski ma charakter plebiscytowy czy nie, obowiązują pewne zasady. Nie łamiemy prawa, gdy przykładowo projekt godzi w prawo miejscowe – podkreśla.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji w trakcie panelu "Budżety obywatelskie" podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.