PARTNER PORTALU
 • BGK

EEC: polskie miasta muszą stracić część niezależności

 • pt    9 maja 2014 - 12:19
EEC: polskie miasta muszą stracić część niezależności

Rozwój sieci transportowej w Polsce powstrzymuje brak reformy administracyjnej, która usankcjonowałby istnienie metropolii.
- Jeśli chcemy sprostać planom, które zakładają włączenie naszych metropolii do europejskiej sieci transportowej, musimy powołać w sposób ustawowy organizację, które będzie planowała i kierowała działaniami we wszystkich obszarach metropolitalnych - mówi Andrzej Brzeziński z Zakładu Inżynierii Komunikacyjnej Politechniki Warszawskiej.

O konieczności powołania obszarów metropolitalnych przekonany jest także Wojciech Deska z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

- Bez reformy administracyjnej i stworzenia instytucji obszarów metropolitalnych daleko nie pojedziemy - zaznacza Wojciech Deska.

Jak mówi Deska mieszkańcy przywiązani do niezależności swoich miast muszą się z tym pogodzić.

- Sam jak wieloletni mieszkaniec Gdyni, z przykrością, ale jestem gotów pogodzić się z tym, że moje miasto musi się podporządkować obszarowi metropolitalnemu. Inaczej się nie po prostu da - twierdzi Deska.

Artykuł powstał na podstawie debaty pt. Samorząd i infrastruktura - węzły miejskie w sieci TEN-Transport, która odbyła się ramach VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Eterno Vagabundo, 2014-05-09 22:18:07

  No, jak w Nimcach Som Landy, To przeca nie muszom Być łone wszandy.
 • Tadek, 2014-05-09 16:06:34

  Do Chełmianin N: Nie będzie zgody miast na ograniczanie ich rozwoju...metropolie to utopia jakich nie mało w planowaniu rozwoju...na podstawie kilku płytkich tez paru naukowców wszyscy wpadli w owczy pęd...koszty i skutki ponosi całe społeczeństwo. Kolejny przykład nietrafionych pomysłów to MOF-y......współpraca JST na siłę...jakie skutki będą już dziś można przewidzieć...ŻADNE wraz z marnotrawieniem pieniędzy publicznych polegających na realizacji antyrozwojowych inwestycji, jednak zgodnie z zaleceniami KE.  rozwiń
 • Chełmianin N, 2014-05-09 15:55:27

  Metropolie, to utopia i pozostałych miast zagłada, a mądrzy Polacy dostrzegają, że państwo upada. To świadome i celowe dążenie nie do wybaczenia, i tak być nie musi i nie wmawiaj, że tak być musi, bo to myślenie prowadzi do polskości zniszczenia. Komuś landów się zachciewa,a wizja go nęci i kus...i, to chorobliwe republikańskie Pana Deski marzenia, do którego nie dojdzie, bo naród ma wolę istnienia!!  rozwiń