Egzotarium znów poszło w odstawkę

  • esosnowiec.pl (Teresa Szczepanek)
  • 03-01-2013
  • drukuj
W budżecie gminy na 2013 rok nie ma środków na remont sosnowieckiego egzotarium. Nie ma, choć kilkakrotnie w minionym roku deklarowano, że miasto dołoży wszelkich starań, by wyasygnować jakąś kwotę na ten cel.
Egzotarium znów poszło w odstawkę

Nie znalazła się ani jedna złotówka, mimo że stan obiektu z dnia na dzień jest coraz gorszy. Dlaczego obiekt, który mógłby być wizytówką miasta idzie w zapomnienie - bo przecież tak śmiało można powiedzieć, mając na względzie wielokrotnie składane na ręce prezydenta Górskiego i innych miejskich decydentów petycje - trudno zrozumieć.

Janusz Kaczor, skarbnik miasta mówi jednoznacznie: - W tym roku priorytetem dla nas jest , by nie było deficytu. Nie chcemy zaciągać kredytów, ani brnąć w obligacje. Ograniczamy się zatem do zadań będących kontynuacją już rozpoczętych i tych, które mają dofinansowanie unijne. Skarbnik dodaje, że wiele było dyskutowanych tematów, które podobnie jak egzotarium nie zostały ujęte w budżecie na rok bieżący. - Być może już w roku 2014 do sprawy tego obiektu będzie można powrócić - dodaje.

Co na to kierownik egzotarium? - Jesteśmy w potrzebie i widzi to coraz więcej osób. Mam świadomość, że modernizacja wiązałaby się z wytężoną pracą, zaangażowaniem, że nie byłoby to łatwe zadanie, ale nie chciałbym, by kiedyś ten obiekt z braku funduszy na remont zrównano z ziemią - mówi Krzysztof Całka, kierownik sosnowieckiej placówki.

- Patrząc na to, co się dzieje, jest mi tak po ludzku przykro, bo przepracowałem tu wiele lat. Uważam, że nie można odwlekać decyzji o remoncie w nieskończoność, bo w efekcie problem sam się rozwiąże, kiedy konstrukcja runie albo jakiś organ z przyczyn technicznych nakaże obiekt zamknąć.

Zastępca prezydenta, Arkadiusz Chęciński, przyznaje, że inwestycja wymaga sporych nakładów i gminę obecnie nie stać na remont egzotarium.

- Pojawiła się szansa. Sosnowiec wraz z Dąbrową Górniczą i Będzinem uczestniczy w projekcie realizowanym przez Związek Miast Polskich we współpracy z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych, którego operatorem jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Projekt ma pomóc w przygotowaniu wniosków do złożenia w ministerstwie. W jego ramach planowane jest wykonanie dokumentacji do wniosku o dofinansowanie rewitalizacji parku im. Leona Kruczkowskiego wraz z przebudową i modernizacją sosnowieckiego egzotarium. Projekty, które uzyskają dofinansowanie będą realizowane w latach 2013-2015 - informuje Arkadiusz Chęciński.

Prezydent wylicza, że zwiększy się powierzchnia ekspozycyjna, pojawią się sale edukacyjne, sala kinowa, laboratorium i salki konferencyjne. Będzie siłownia i punkt gastronomiczny. - Te inwestycje sprawią, że egzotarium z przyległymi do niego terenami stanie się strefą aktywności rodzinnej - dodaje.

Co do korzyści, jakie mogłyby płynąć z projektu Krzysztof Całka wypowiada się sceptycznie.

- Tych projektów w historii egzotarium było już kilka. Jak do tej pory z żadnego nic nie wyszło. Można więc przypuszczać, że tym razem będzie podobnie i że to tylko kolejna próba odwleczenia decyzji o remoncie - stwierdza.

- Sprawy egzotarium nie da się załatwić doraźnym makijażem, tutaj potrzeba konkretnych, dużych pieniędzy, a skoro gminę na to nie stać, to może czas poszukać zewnętrznego inwestora, bo to , co się obecnie dzieje niczego dobrego placówce nie wróży - mówi z żalem.

- Ostatnio, będąc w warszawskich „Złotych tarasach" przyszła mi do głowy myśl, że może by jakiś inwestor zechciał wybudować w tym miejscu podobną galerię, której częścią stałoby się właśnie egoztarium, i o którego utrzymanie musiałby dbać właściciel galerii. Oba obiekty mogłyby się nawzajem uzupełniać i z pewnością byłoby to z korzyścią nie tylko dla mieszkańców Sosnowca - mówi Krzysztof Całka.

Na razie jednak pieniędzy jak nie było, tak nie ma, a do 2014 roku daleko. Jak długo jeszcze egzotarium da radę funkcjonować bez remontu, czas pokaże.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU