PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekodotacje dla każdego

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    12 października 2010 - 13:00
Ekodotacje dla każdego

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska, aby zapewnić powiatom i gminom możliwości udzielania dotacji osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym lub osobom prawnym.
Podmioty te utraciły prawo otrzymywania ekodotacji z budżetów jednostek samorządu terytorialnego 1 stycznia 2010 r. w wyniku przyjętej 20 listopada 2009 r. zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska, na mocy której zlikwidowano powiatowe i gminne fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, których środki przeszyły do dyspozycji odpowiednio starostów i wójtów (burmistrzów lub prezydentów miast).

 W świetle obowiązującej ustawy o finansach publicznych z 27 sierpnia 2009 r. nie jest możliwe udzielanie dotacji ze środków budżetów gmin pochodzących z opłat i kar środowiskowych bezpośrednio osobom fizycznym, było to natomiast możliwe przed reformą tej ustawy, gdy finansowanie odbywało się z budżetów nieistniejących już, powiatowych i gminnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ich budżety były również zasilane z opłat i kar środowiskowych.

Jak podaje ministerstwo środowiska, jeżeli senat nie zgłosi uwag do obecnego projektu nowelizacji ustawy, ma ona szansę trafić do podpisu prezydenta jeszcze w październiku. Prezydentowi przysługuje 14 dni na podpisanie lub odrzucenie noweli - jeśli ją podpisze, czeka ją jeszcze 14-dniowe vacatio legis. Znowelizowana ustawa nie określa trybu postępowania przy udzieleniu dotacji ani sposobu jej rozliczania - rady powiatów oraz gmin będą musiały je zdefiniować w uchwałach. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.