PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekranów akustycznych będzie mniej

  • PAP    2 października 2012 - 20:01
Ekranów akustycznych będzie mniej

Nie będzie potrzeby stosowania ekranów akustycznych przy drogach znacznie oddalonych od zabudowań; minister środowiska Marcin Korolec podpisał we wtorek rozporządzenie zwiększające dopuszczalne normy hałasu.
Jak przypomniał resort, dopuszczalne limity natężenia hałasu w ciągu dnia były określone na poziomie od 50 dB do 65 dB, a w nocy - od 45 dB do 55 dB. W nowym rozporządzeniu limity te zostały podwyższone do 68 dB w ciągu dnia oraz do 60 dB w nocy.

Czytaj też: W miastach będzie głośniej?

Celem jest ograniczenie stosowania ekranów akustycznych w miejscach, które nie potrzebują tego typu ochrony - wyjaśnił Korolec, cytowany w komunikacie ministerstwa.

Resort środowiska prowadził wcześniej rozmowy na ten temat m.in. z ministerstwem transportu, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. "Nowe rozporządzenie podwyższa dopuszczalne limity hałasu, ale przy zachowaniu minimalnego, tolerowanego pod względem zdrowia standardu" - dodał minister środowiska.

Jak przypomniało MŚ, dotychczas, aby ograniczyć poziom hałasu, najczęściej wybierano budowę bardzo kosztownych ekranów. Zmiana rozporządzenia ograniczy to zjawisko. "Zdarza się bowiem, że ekrany stoją niemal w szczerym polu, gdzie do najbliższych domów jest przynajmniej kilkaset metrów. Alternatywą dla ekranów są np. zwarte szpalery drzew i krzewów" - podał resort.

Ministerstwo zapowiedziało, że do końca roku przedstawi kompleksową propozycję różnych rozwiązań prawnych nt. skutecznej ochrony przed hałasem.

Rozporządzenie wejdzie w życie po dwóch tygodniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czytaj też: Ptaki dźwiękoszczelnych ekranów Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • zenon, 2012-10-03 14:13:36

    jestem za zielenią ale to trzeba robicć "wczoraj" a nie planować na papierze
  • diament, 2012-10-03 12:22:06

    To kpina zwiększenie norm hałasu mające wpływ na poziom życia i narażenie zdrowia 20 mln ludzi w naszym kraju został rozesłany do instytucji konsultujących z terminem na opinię 5 dni w tym dwa dni weekendowe AGH w Krakowie po otrzymaniu pisma miało 2 dni na sporządzenie opinii i odesłanie. Panie Mi...nistrze Korolec dużo pijanych jeździ po drogach aby polepszyć statystyki to podnieśmy dopuszczalną normę promili.  rozwiń