PARTNER PORTALU
  • BGK

Eksmisja na bruk do Trybunału Konstytucyjnego

  • JL    12 października 2015 - 07:58
Eksmisja na bruk do Trybunału Konstytucyjnego

Rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisu ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Fot. Mat. prasowe

Rzecznik praw obywatelskich chce, by egzekucja administracyjna chroniła przed eksmisją na bruk tak jak przy wykonywanej przez komornika eksmisji orzeczonej przez sąd.
Rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisu ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który umożliwia wyegzekwowanie obowiązku opuszczenia mieszkania, orzeczonego w decyzji administracyjnej, mimo że osobie zobowiązanej nie zapewniono żadnego innego schronienia.

Jak informuje RPO, skierowanie powyższego wniosku (dokument w multimediach) do Trybunału Konstytucyjnego jest finałem bezskutecznej, wieloletniej walki kolejnych rzeczników o to, aby także na gruncie egzekucji administracyjnej ustanowiony został choćby minimalny standard ochrony przed eksmisją z mieszkania na bruk, tak jak ma to miejsce w tych przypadkach, gdy eksmisja orzeczona wyrokiem sądu, jest wykonywana przez komorników sądowych.

Czytaj też: Rzecznik pyta o eksmisje na bruk

Rzecznik wielokrotnie występował do kolejnych ministrów, sygnalizując konieczność uzupełnienia przepisów przez zagwarantowanie osobom eksmitowanym możliwości uzyskania innego schronienia, jednak mimo składanych obietnic często wymuszanych opisywanymi przez media drastycznymi przypadkami eksmisji na bruk – jak ostatnio emerytowanej policjantki w Warszawie, przepisy nie zostały zmienione.

Zaskarżony przez rzecznika przepis jest stosowany w przypadkach, gdy obowiązek opróżnienia mieszkania dotyczy obecnych i byłych funkcjonariuszy tzw. służb mundurowych (policji, służby więziennej, straży pożarnej, ABW, BOR), a także w stosunku do osób zajmujących nieruchomość podlegającą wywłaszczeniu na podstawie przepisów tzw. specustaw, np. pod budowę drogi.

– Dopuszczenie przez prawo możliwości eksmisji na bruk, bez zagwarantowania schronienia tym osobom, które nie są w stanie go sobie same zapewnić, godzi w godność człowieka, wbrew konstytucyjnemu obowiązkowi jej poszanowania – zaznacza Kamila Dołowska, dyrektor Zespołu Prawa Cywilnego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Według niej narusza również konstytucyjny nakaz skierowany do organów publicznych, prowadzenia polityki zapobiegającej bezdomności oraz zapewniania pomocy rodzinom będącym w trudnej sytuacji materialnej i społecznej.

– Brak normy gwarantującej ochronę przed eksmisją na bruk jest niezgodny z Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny podzieli stanowisko rzecznika w tej sprawie, uchwalenie przepisów gwarantujących eksmitowanym ochronę stanie się obowiązkiem państwa – podkreśla Kamila Dołowska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.