PARTNER PORTALU
  • BGK

Eksperci ocenią system zamówień publicznych

  • PAP    22 stycznia 2014 - 16:27
Eksperci ocenią system zamówień publicznych

Resort gospodarki dokona oceny systemu zamówień publicznych - poinformował w środę wiceminister Mariusz Haładyj. Natomiast Krajowa Izba Gospodarcza zapowiedziała powołanie zespołu ekspertów ws. zmian w systemie zamówień publicznych.
Haładyj wziął udział w zorganizowanej przez KIG konferencji poświęconej rozwojowi polskiej infrastruktury.

Wiceminister mówił m.in. o prawie zamówień publicznych, które jego zdaniem jest jednym z kluczowych - choć nie jedynym - czynników oddziałujących na rozwój infrastruktury. Haładyj powiedział, że suma środków, które przepływają w związku z zamówieniami publicznymi na podstawie prawa zamówień publicznych sięga około 140 mld zł.

"Tym bardziej niepokojące są głosy, które mówią, że przepisy oraz praktyka nie działa należycie" - powiedział.

Poinformował, że resort gospodarki został zobowiązany przez Komitet Rady Ministrów do przygotowania analizy systemu zamówień publicznych. Wyjaśnił, że chodzi o rodzaj audytu pod kątem wypracowania kierunków ewentualnych zmian oraz ocenę, jak funkcjonuje system zamówień publicznych zarówno z punktu widzenia prawnego, ekonomicznego, jak i organizacyjnego.

Czytaj też:  Jest nowy przelicznik zamówień publicznych

Wiceminister gospodarki zwrócił też uwagę na rangę jakości tworzenia regulacji prawnych. Podkreślił znaczenie usprawniania systemu stanowienia prawa, badania skutków regulacji oraz systemu konsultacji społecznych projektów. "Poprawa klimatu dla przedsiębiorczości nie leży bowiem tylko i wyłącznie w samych regulacjach" - wyjaśnił Haładyj.

Dodał, że resort gospodarki kończy prace związane z wdrożeniem do procesu stanowienia prawa zasady, zgodnie z którą przepisy określające prowadzenie działalności gospodarczej mogłyby zmieniać się tylko dwa razy w roku kalendarzowym. Dzięki temu otoczenie prawne byłoby znacznie bardziej przewidywalne, co ułatwiłoby planowanie biznesu.

Haładyj poinformował też, że ministerstwo pracuje nad zmianami, które mają zwiększyć rolę informacji gospodarczej o kontrahentach. Trwają także prace - wspólnie z resortem sprawiedliwości - nad regulacjami, które zachęciłyby firmy do korzystania z mediacji w miejsce sporów sądowych.

Prezes KIG Andrzej Arendarski powiedział, że zamówienia publiczne są instytucją, która ma zapewnić optymalny wybór podmiotu wykonującego zadania sektora publicznego. "Oferta powinna być optymalna, ale niestety w naszej rzeczywistości okazało się, że bardzo szybko skojarzono słowo optymalna z najtańsza (...). Widzimy, jakie są skutki" - powiedział Arendarski.

Dodał, że to co się stało w ubiegłym roku w branży budowlanej świadczy o tym, że polski system zamówień publicznych może rozłożyć nawet najlepiej funkcjonujące firmy. Poinformował, że w związku z tym KIG zdecydowała się powołać zespół ekspertów i stworzyć program optymalizacji systemu zamówień publicznych. Znaleźliby się w nim m.in. prawnicy oraz eksperci biznesowi.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.