PARTNER PORTALU
  • BGK

Elbląg, budżet obywatelski na 2017 rok. Rozpoczęło się głosowanie

  • PAP/MN    20 września 2016 - 16:47
Elbląg, budżet obywatelski na 2017 rok. Rozpoczęło się głosowanie
Elbląg był pierwszym w woj. warmińsko-mazurskim miastem z budżetem obywatelskim (fot. wikipedia.org)

• Mieszkańcy Elbląga mogą do 10 października wybierać lokalne inicjatywy, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego.
• Do wyboru są 23 inicjatywy ogólnomiejskie, 49 projektów w okręgach i osiem tzw. małych projektów.
• Na ten cel samorząd przeznaczył 2,5 mln zł - poinformował 20 września elbląski Urząd Miasta.
Na realizację wskazanych przez mieszkańców przedsięwzięć przewidziano po 400 tys. zł w każdym z pięciu okręgów wyborczych, na które podzielone jest miasto. Część tej kwoty ma zostać przeznaczona na tzw. małe projekty o wartości do 25 tys. zł każdy. Mieszkańcy mogą wskazać też inicjatywy ogólnomiejskie, na których realizację będzie 500 tys. zł.

Jak poinformował Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miasta Elbląga, w tym roku zrezygnowano z dostarczania mieszkańcom do skrzynek pocztowych wydrukowanych ankiet, które służą do głosowania, ponieważ w poprzednich latach większość głosujących i tak wypełniała je w formie elektronicznej.

Ci, którzy chcą zagłosować w tradycyjny sposób, mogą od wtorku po południu odbierać formularze w wersji papierowej m.in. w biurze obsługi interesantów urzędu miasta i informacji turystycznej w ratuszu staromiejskim, a po wypełnieniu złożyć je w biurze podawczym magistratu. Pozostali mogą głosować przez stronę internetową budzetobywatelski.elblag.eu/.

Czytaj też: W Bielsku-Białej znane są już projekty budżetu obywatelskiego

Do wyboru są 23 inicjatywy ogólnomiejskie, 49 projektów w okręgach i osiem tzw. małych projektów. Wśród zgłoszonych pomysłów jest m.in. ławeczka z pomnikiem honorowego obywatela Elbląga, zakonnika i zielarza o. Czesława Klimuszko, a także remont fontanny na Placu Słowiańskim wraz z odbudową [stojącego tam przed II wojną światową] pomnika założyciela miasta, mistrza zakonu krzyżackiego Hermanna von Balka.

Na liście do wyboru jest też odnowienie muszli koncertowej w Bażantarni, oznaczenie szlaków turystycznych w mieście czy przygotowanie samoobsługowej wypożyczalni rowerów. Większość ze zgłoszonych propozycji dotyczy jednak poprawy osiedlowej infrastruktury; remontów chodników, budowy ścieżek rowerowych, zagospodarowania placów zabaw i siłowni na powietrzu.

Podobne głosowania w Elblągu odbywają się od 2012 r. - było to wówczas pierwsze w woj. warmińsko-mazurskim miasto z budżetem obywatelskim. Idea tzw. budżetu partycypacyjnego polega na zwiększeniu wpływu obywateli na finanse miasta. Ma to podnieść zaufanie lokalnych społeczności do działań podejmowanych przez władze gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.