PARTNER PORTALU
  • BGK

Elbląg z obligacjami za 107 mln zł

  • PAP    14 lutego 2012 - 17:59
Elbląg z obligacjami za 107 mln zł

Obligacje komunalne o wartości 107 mln zł wyemituje gmina miasto Elbląg - uchwaliła we wtorek tamtejsza rada miejska. Pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie deficytu oraz spłatę wcześniejszych zobowiązań.
Zgodnie z przyjętą we wtorek uchwałą elbląski samorząd (zabierz głos/oceń prezydenta) wyemituje 107 tys. obligacji komunalnych, o nominalnej wartości 1 tys. zł każda. Wykup obligacji i wydatki z tym związane zaplanowano na lata 2012-2026.

Oferta jest skierowana do instytucji finansowych, część obligacji ma trafić do zorganizowanego obrotu na rynku giełdowym Catalyst. Elbląscy samorządowcy liczą, że notowania na tym rynku będą promowały gminę i ułatwią dostęp do inwestorów, a upublicznienie emisji zwiększy jej wiarygodność, jako dłużnika na rynku finansowym

Według analiz urzędu miasta, Elbląg zachowa płynność finansową we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania.

Emisja obligacji komunalnych ma pomóc w spłacie wcześniej zaciągniętych kredytów i zobowiązań oraz zapewnić środki na pokrycie planowanego deficytu, w tym wkład własny miasta w inwestycjach, dofinansowanych ze środków unijnych.

Tegoroczny budżet jest najwyższym w historii Elbląga. Dochody ustalono na ponad 524 mln zł, z czego 91 mln zł to środki z Unii Europejskiej. Wydatki mają sięgać 616 mln, z czego 171 mln zł przeznaczono na inwestycje, w większości już rozpoczęte lub zakontraktowane. Planowany deficyt budżetowy wynosi 92 mln zł.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych jednostki samorządu terytorialnego mogą emitować papiery wartościowe na cele związane z pokryciem planowanego deficytu budżetu oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.