Elektroniczne księgi wieczyste, KRS: Dane z publicznych rejestrów dowodem w sądzie

  • PAP/Rzeczpospolita
  • 03-11-2016
  • drukuj
• Sąd Najwyższy w jednym z najnowszych wyroków wskazał, że sąd powinien skorzystać z elektronicznego systemu ksiąg wieczystych, by rozwiać wątpliwości.
• Może to oznaczać odwrót od widocznego w sądach w ostatnich latach formalizmu.
• To dobra zmiana, bo liczba publicznych rejestrów ułatwiających ustalenie prawdy z roku na rok rośnie.
Elektroniczne księgi wieczyste, KRS: Dane z publicznych rejestrów dowodem w sądzie
Nie wymagają dowodu fakty powszechnie znane, a za takie można uznać dane z publicznego rejestru (fot.pixabay)

Sprawę opisuje "Rzeczpospolita".

Podstawą prawną dla takiej aktywności sędziego może stanowić art. 228 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim nie wymagają dowodu fakty powszechnie znane, a za takie można uznać dane z publicznego rejestru.

Co o takim aktywnym sądzeniu sądzą sędziowie?

"Nie dalej, niż w zeszłym tygodniu w jednej ze spraw istotne było dla obliczenia odsetek, kiedy pozwany odebrał pismo, a pełnomocnik tego nie wyjaśnił. Zarządziliśmy więc kilkuminutową przerwę i w systemie Poczty Polskiej ustaliliśmy datę doręczenia" - mówi Marcin Łochowski, sędzia cywilny Sądu Apelacyjnego w Warszawie. "Nie raz, nie dwa korzystam z takich danych, choć rozumiem, że ścierają się tutaj dwa poglądy o trendy. Z jednej strony formalizm procesowy, z drugiej potrzeba ustalenia prawdy, w czym niewątpliwie rozwój nowych technik i nowych rejestrów pomaga" - dodaje.

"Sięgam nieraz po dane z komputera, z rejestru np. elektronicznych ksiąg wieczystych czy KRS. Uważam, że sędziowie powinni mieć jeszcze szerzy dostęp do nich, np. do historii wpisów, gdyż mogą być istotne dla sprawy" - wskazuje Bartłomiej Przymusiński, sędzia gospodarczy z Poznania. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Przejrzystość w obrocie handlowym wymaga aby nieograniczony dostęp do danych KRS, łącznie z historią wpisów miał każdy Obywatel a nie tylko sędziowie!!!!

Rzecznik Obywatela, 2016-11-04 00:06:57 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU