Elektrownie zapłacą podatek od nieruchomości

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 10-06-2011
  • drukuj
Gminy podzielą się podatkiem od nieruchomości od obiektów przeznaczonych na cele energetyki jądrowej.
Elektrownie zapłacą podatek od nieruchomości
Uchwalona przez Sejm ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, nad którą wczoraj debatował Senat, ustanawia reguły podziału korzyści pomiędzy gminami w związku z budową elektrowni jądrowych. Chodzi o podział wpływów z podatku od nieruchomości przysługującego gminie, na terenie której realizowana jest inwestycja – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przykładowo gmina, na terenie której jest zlokalizowana elektrownia jądrowa lub jej część, będzie uiszczać na rzecz gmin z nią graniczących opłatę w wysokości równej 50 proc. podatku od nieruchomości. Ponadto dochód z tytułu podatku od nieruchomości, który gmina uzyskała od elektrowni jądrowej, będzie służyć do wyliczenia części subwencji ogólnej dla gmin.

Nie wydaje się, żeby elektrownia atomowa była inwestycją, która przynosi znacznie większe wpływy z podatku od nieruchomości niż inne obiekty przemysłowe, od których ten podatek się płaci.

Teraz ustawa ponownie trafi do Sejmu, który rozpatrzy poprawki Senatu. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca tego roku – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU