PARTNER PORTALU
  • BGK

Elżbieta Rafalska pisze do samorządów. Chodzi o zmiany w programie Maluch+

  • KDS    12 października 2017 - 20:40
Elżbieta Rafalska pisze do samorządów. Chodzi o zmiany w programie Maluch+
Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej (fot. Facebook/Elżbieta Rafalska)

W liście skierowanym do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, wskazuje zmiany, jakie wejdą w życie wraz ze startem programu Maluch+ 2018. Chodzi m.in. o zniesienie wymogu posiadania w żłobku co najmniej dwóch pomieszczeń przeznaczonych na pobyt dzieci.
Jak informuje resort rodziny, program Maluch+ 2018 ma zostać ogłoszony na przełomie października i listopada 2017 roku. Na tę edycję przeznaczono 450 mln zł, czyli 300 mln więcej niż w poprzednim roku. 

- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało zmiany w obszarze funkcjonowania instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, które ułatwią zakładanie i prowadzenie tych placówek oraz obniżą koszty ich prowadzenia - zaznacza minister Rafalska. 

W związku z tym zwróciła się do przedstawicieli gmin z prośbą, by już teraz rozpoczęli przygotowania  do udziału w programu. To o tyle ważne, że szykują się zmiany wytycznych dotyczących opieki nad dziećmi do 3. roku życia. 

- Warto zwrócić uwagę, że rozszerzono katalog podmiotów mogących zakładać żłobki i kluby dziecięce oraz zatrudniać dziennych opiekunów (inne niż gminy jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje publiczne) oraz zniesiono wymóg posiadania w żłobku co najmniej dwóch pomieszczeń przeznaczonych na pobyt dzieci, a w klubach dziecięcych umożliwiono przybywanie dzieci do 10 godzin dziennie, tak jak w żłobkach. Kluby będą placówkami mniejszymi i bardziej kameralnymi – do 30 dzieci - wymieniają przedstawiciele MRPiPS. 

Pełna treść listu znajduje się w multimediach. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.