PARTNER PORTALU
  • BGK

Elżbieta Rafalska: Wzrośnie finansowanie wojewódzkich rad dialogu społecznego

  • PAP/JS    1 lutego 2018 - 18:12
Elżbieta Rafalska: Wzrośnie finansowanie wojewódzkich rad dialogu społecznego
Rafalska zaznaczyła, że inicjatywa prezydenta dotycząca nowelizacji ustawy w ogóle miała na celu wzmocnienie funkcjonowania RDS i WRDS-ów. (fot. Min. Rodz./twitter)

Nowelizacja ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, skierowana w środę (31 stycznia) do Sejmu przez prezydenta, w znaczący sposób zwiększa finansowanie wojewódzkich rad dialogu społecznego - ogółem do 3,2 mln zł rocznie - poinformowała w Bydgoszczy szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
Minister wzięła udział w posiedzeniu Kujawsko-Pomorskiej Rady Dialogu Społecznego.

"Nowelizacja zwiększa finansowanie wojewódzkich rad dialogu w sposób znaczący. Na wszystkie WRDS-y w 2017 r. było 760 tys. zł, a w 2016 r. - 745, co dawało średnio na województwo 47 tys. zł w 2017 r. i 2016 r. - 46 tys. zł. Teraz finansowanie z 47 tys. zł wzrośnie do 200 tys. zł, a więc łącznie do 3,2 mln zł. Ten element finansowania WRDS-ów zawarty jest w nowelizacji ustawy, a poprzedni akt prawny zawierał informację o finansowanie tego zadania z budżetu państwa w rozpisaniu na poszczególne lata" - zaznaczyła minister.

Rafalska zaznaczyła, że inicjatywa prezydenta dotycząca nowelizacji ustawy w ogóle miała na celu wzmocnienie funkcjonowania RDS i WRDS-ów.

Minister podkreśliła, że "dialog jest solą demokracji". "To, jak intensywnie pracuje RDS, przedstawia zestawienie projektów aktów prawnych skierowanych do konsultacji społecznych przez RDS w latach 2016-2017: projekty rządowe - 872, poselskie - 247, prezydenckie - 13, obywatelskie - 7 i komisyjne - 14, co daje łącznie 1174 projekty" - wyliczyła Rafalska.

Szefowa MRPiPS wskazała, że dialog intensywnie prowadzony jest też na szczeblu wojewódzkim. Podała, że przez dwa lata WRDS-y odbyły 776 posiedzeń, zarówno prezydiów, jak i plenarnych. Zaznaczyła, że na takich posiedzeniach "rozwiązywane są problemy lub stawiane kwestie istotne dla województwa ze społeczno-gospodarczego punktu widzenia".

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o RDS zakłada zwiększenie jej kompetencji; RDS mogłaby opiniować nie tylko ustawy, ale także rządowe strategie i programy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • bida, aż piszczy, 2018-02-02 07:41:23

    A kiedy w końcu wzrośnie kwota zasiłku pielęgnacyjnego dla osób niepełnosprawnych ???, ponieważ od 2006 roku kwota zasiłku pielęgnacyjnego dla osób niepełnosprawnych wynosi marne 153 złote miesięcznie i przez te 12 lat, nie wzrosła, ani razu nawet o 1 grosz !!! Nikt o tym nie wie ? nikt tego nie wid...zi ? nikt nie chce pomóc tym chorym, biednym ludziom ???  rozwiń