PARTNER PORTALU
  • BGK

EOG dofinansuje instytucje kulturalne

  • PAP    10 maja 2012 - 16:13
EOG dofinansuje instytucje kulturalne

Polskie instytucje kulturalne mogą już starać się o dofinansowanie inwestycji i wydarzeń z nowych programów Mechanizmu Finansowego EOG. Do rozdania jest 70 mln euro. - Dzięki tej pomocy możemy realizować naprawdę spektakularne projekty - mówi Bogdan Zdrojewski.
Konferencja inaugurująca nowe programy kulturalne odbyła się w czwartek w warszawskich Łazienkach Królewskich. W konferencji udział wzięli m.in. Królowa Norwegii Sonja, małżonka prezydenta Polski Anna Komorowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

W ramach nowego etapu wdrażania środków z Mechanizmu Finansowego EOG ustanowiono dwa programy. Na program "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" przeznaczono 60 mln euro; a 10 mln euro - na "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego".

Pierwszy z programów dotyczy inwestycji, np. ich konserwacji i rewitalizacji, ale także - digitalizacji zbiorów. Celem drugiego programu jest poszerzenie oferty kulturalnej i zróżnicowanie wydarzeń artystycznych realizowanych w ramach projektów partnerskich z instytucjami z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Program realizowany będzie we współpracy polskiego ministerstwa kultury z Norweską Radą Sztuki.

Szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski zwrócił w czwartek uwagę, że jego ministerstwo w ciągu ostatnich trzech lat pozyskało z rozmaitych źródeł ponad pół miliarda dodatkowych środków finansowych na inwestycje w sferze kultury.

- Te pieniądze pochodzą z Mechanizmu EOG, ale także - z Krajowej Rezerwy Wykonania czy Programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki nim możemy realizować spektakularne projekty, które cieszą się akceptacją nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju - mówił Zdrojewski.

W sumie - jak zauważył minister - z pieniędzy tych skorzystało ponad 30 instytucji i ponad dwa tysiące artystów w Polsce.

- Wśród zrealizowanych projektów są tak spektakularne, jak np. inwestycje dotyczące obiektów typu np. Zamek Krzyżacki w Malborku czy krakowskie Sukiennice - zauważył Zdrojewski.

- Dzisiaj uruchamiamy kolejny konkurs, który powinien być zakończony pomiędzy czerwcem a końcem sierpnia (...). Umowy - na projekty, które mogłyby się rozpocząć jeszcze w tym roku - będziemy podpisywać od września - zapowiedział minister.

Projekty wybrane do realizacji będą wdrażane do 2016 r.

W sumie, na oba programy przeznaczono prawie 30 proc. środków w ramach Mechanizmu Finansowego EOG.

Polska jest beneficjentem środków z Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego od roku 2004.

Środki te, dostępne na mocy umów międzynarodowych, pochodzą z trzech krajów należących do EOG, będących jednocześnie członkami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu: Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Nowe programy są kontynuacją poprzednich Mechanizmów Finansowych.

W latach 2004-09 wydano z nich na projekty kulturalne trzecią pod względem wielkości pulę środków, tj. prawie 100 mln euro, o które - jak mówił minister - aplikowało prawie 200 beneficjentów.

W ramach Priorytetu Ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego wydano w tych latach ponad 87 mln euro na 34 projekty inwestycyjne m.in. inwestycje związane z obiektami wpisanymi na listę UNESCO - wspomniany już Zamek Krzyżacki w Malborku, Sukiennice, ale też fortyfikacje Zamościa, czy Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie oraz projekty dotyczące Pomników Historii Prezydenta RP - np. Muzeum-Zamek w Łańcucie czy Muzeum-Pałac w Wilanowie.

Z Funduszu Wymiany Kulturalnej wydano 9,5 mln euro na przedsięwzięcia kulturalne - zrealizowano 72 projektów, w ramach których odbyło się ponad 700 wydarzeń kulturalnych na terenie całej Polski oraz Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Wśród nich były m.in. projekt Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice dotyczący polsko-norweskiej wymiany teatrów "Ogrody i ogrody teatru", 8. Festiwal Sacrum Profanum w Krakowie - edycja poświęcona muzyce współczesnej kompozytorów nordyckich, czy występy muzyczne w ramach projektu Fundacji Okularnicy "Aspiryna Blues: Przekład współczesnej polskiej piosenki poetyckiej", dzięki któremu norweskiej publiczności zaprezentowana została twórczość i piosenki Agnieszki Osieckiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.