PARTNER PORTALU
  • BGK

Etat w urzędzie z politycznym poparciem

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 marca 2010 - 07:35
Etat w urzędzie z politycznym poparciem

Niezgodnie z prawem obsadzonych jest 300 z 1700 wyższych stanowisk w administracji rządowej. W konkursach wygrywają najczęściej osoby, które wcześniej zajmowały dane stanowisko. Ustawa o służbie cywilnej nie przewiduje sankcji za naruszanie przepisów o sposobie zatrudniania.
Zgodnie z ustawą o służbie cywilnej otwarty i konkurencyjny nabór na tzw. wyższe stanowisko powinien być przeprowadzony niezwłocznie po tym, jak pojawia się na nim wakat. Większość urzędów zwleka z ogłaszaniem konkursów na dyrektorów generalnych, departamentów czy kierowników. Mimo że od roku obowiązuje nowa ustawa o służbie cywilnej, zorganizowały ich tylko 413. Ciągle nieobsadzone jest prawie 300 stanowisk. Funkcje z nimi związane wykonują tzw. osoby w zastępstwie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna.

Tymczasem zgodnie z ustawą nie ma możliwości zajmowania wyższego stanowiska w zastępstwie. Jeśli pojawia się wakat, nie powinno być ono obsadzone do czasu zakończenia naboru. Tak się jednak nie dzieje. Eksperci wskazują, że jest to m.in. konsekwencją tego, że ustawa o służbie cywilnej nie przewiduje sankcji za nieprzestrzeganie prawa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.