PARTNER PORTALU
  • BGK

"Etnocentrum" zamiast starego dworca w Krośnie

  • KrosnoCity.pl    29 listopada 2015 - 15:32
"Etnocentrum" zamiast starego dworca w Krośnie
Fot. Łukasz Jaracz/krosnocity.pl

Radni wyrazili zgodę na wydanie dodatkowych 100 tysięcy złotych na modernizacje zabytkowego dworca PKP. Docelowo ma tam powstać "Etnocentrum ziemi krośnieńskiej". Uchwałę podjęto, chociaż nikt jeszcze nie potrafi powiedzieć czym będzie "Etnocentrum".
Krosno przejęło na własność zabytkowy dworzec kolejowy. Budynek wymaga remontu, potrzebny jest też pomysł na jego zagospodarowanie. Władze miasta są za utworzeniem "Etnocentrum". Na razie nie wiadomo co się kryje pod tym pojęciem.

- Chodzi o modernizację obiektu i o przystosowanie go do funkcji "etno". Jest to działanie w ramach dziedzictwa kulturowego. Obiektem będzie zarządzać instytucja kultury, jest to obligatoryjne - informuje zastępca prezydenta, Tomasz Soliński. Nie podaje jednak żadnych szczegółów. Na razie są tylko pewne mgliste wyobrażenia.

- Opracowanie projektu i przygotowanie koncepcji dopiero nastąpi. Na tym etapie jest za wcześnie, żeby mówić o szczegółach. Jest kilka pomysłów, zwróciliśmy się do osób zajmujących się etnografią regionu. Wyobrażamy sobie, ze będzie to funkcja edukacyjna, informacyjna, promocyjna również jeżeli chodzi o gminy. to musi być działanie obszarowe, a nie tylko będzie dotyczyło samego Krosna.

Szczegółów jeszcze brak

- Jeżeli powiem o ogólnym pomyśle, to powiem o pomyśle, a to się cały czas zmienia - odpowiada Tomasz Soliński unikając podawania dokładniejszych informacji. Poinformował jednak, że na pewno nie będzie to muzeum, ani Biuro Wystaw Artystycznych.

- Mówimy o budynku i zagospodarowaniu otoczenia. Zachowana musi być tez funkcja komunikacyjna, czyli możliwość zakupienia biletu na pociąg. Jest to obiekt zabytkowy, więc możliwości przebudowy są niewielkie. Projekt przewiduje przywrócenie mu funkcjonalności - dodał Tomasz Soliński.

Radnych na sesji poinformowano, że architekt Marek Gransicki, wraz ze studentami krośnieńskiego PWSZ dokonał inwentaryzacji stanu obiektu.

Część radnych w dyskusji wyrażała pewne wątpliwości, co do ewentualnych przyszłych kosztów utrzymania "Etnocentrum".

- Pamiętamy jak było z CDS - wspomniał radny Paweł Krzanowski (Klub PiS). Paweł Krzanowski nie mówił o tym wprost na sesji, ale pamiętamy, że według zapewnień Centrum Dziedzictwa Szkła miało utrzymywać się samo. Tymczasem co roku Rada Miasta podejmuje uchwały o przekazywaniu kolejnych milionów złotych na potrzeby tej spółki. Prezydent Piotr Przytocki ostro reagował na samo wspomnienie o CDS i kosztach - Jeżeli ktoś dziś ma wątpliwości, czy to był dobry strzał, to ma jakiś problem - pouczał radnych.

Rada Miasta jednomyślnie (tylko przy jednym wstrzymującym się od głosu) wyraziła zgodę na przekazanie 100 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji dla "Etnocentrum".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.