PARTNER PORTALU
  • BGK

Europarlament wycisza ciężarówki i samochody

  • AT    5 lutego 2013 - 07:17
Europarlament wycisza ciężarówki i samochody

Samochody, autobusy i ciężarówki będą musiały muszą stać się cichsze - głosowanie rozstrzygnie, o ile decybeli. Jeżeli zostanie przyjęte, hałas drogowy zostanie ograniczony u źródła. Ekrany akustyczne będą mogły być stosowane rzadziej. Mieszkanie w centrach miast stanie się przyjemniejsze.
"Ponad 40% Europejczyków jest narażona na hałas drogowy o poziomie uznawanym przez Światową Organizację Zdrowia za szkodliwy. Hałas powoduje choroby układu krążenia, utrudnia sen, koncentrację i uczenie się. Zanieczyszczenie hałasem jest wiązane z ponad 50 tysiącami śmiertelnych zawałów rocznie, do jakich dochodzi w Europie. Według niedawnego Eurobarometru, ponad połowa z nas uważa, że hałas poważnie wpływa na nasze zdrowie" - czytamy w liście Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO), który utrzymał każdy polski europoseł.

Projekt regulacji zakłada zaostrzenie norm hałasu od samochodów, ciężarówek i autobusów o 3 lub 4 decybele. Dźwięk mierzy się przy użyciu skali logarytmicznej, więc 3-4 decybele to dużo. Zmiana ta będzie odczuwana jako zmniejszenie ruchu o ponad połowę.

Czytaj też: Ekranów akustycznych będzie mniej

Obniżenie hałasu u źródła będzie działać wszędzie. Będzie też znacznie tańsze od ekranów w przeliczeniu na jedną osobę ochronioną przed hałasem. Według danych Europejskiej Konferencji Dyrektorów Dróg (do której należy też GDDKiA) nakłady wyniosą 15 euro na jedną chronioną przed hałasem osobę. Tymczasem koszty ekranów to 1800 euro na osobę, poza tym nie wszędzie można je stosować" - przekonuje Wojciech Makowski z INSPIRO.

Firma doradcza TNO szacuje, że przyjęcie legislacji w perspektywie do 2030 roku spowoduje oszczędności w wydatkach na ochronę zdrowia w wysokości 79 mld euro.

We wtorek europosłowie będą debatować nad hałasem na posiedzeniu plenarnym w Strasbourgu. Głosowanie spodziewane jest we środę w południe. Posłowie mają do wyboru poparcie stanowiska Komisji ds. Środowiska lub poprawki sprawozdawcy Miroslava Ouzkiego, pod którymi podpisały się frakcje prawicowe i centroprawicowe.

Znacząco osłabiają one regulację, w szczególności wymagania stawiane pojazdom sportowym.

Miroslav Ouzky zwrócił na siebie uwagę we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to rozesłał plik z propozycją kompromisu w tej sprawie podpisane przez Porsche AG. Następnie oskarżył o szantaż organizację ekologiczną Transport & Environment, która to ujawniła.

Stanowisko polskich delegacji do Parlamentu Europejskiego nie jest na razie znane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: