PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Kongres Gospodarczy; Co robi resort rozwoju by popularyzować PPP?

  • MN    11 maja 2017 - 16:38
Europejski Kongres Gospodarczy; Co robi resort rozwoju by popularyzować PPP?
Witold Słowik (fot.wnp.pl)

Ministerstwo Rozwoju, jako instytucja odpowiedzialna za rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce, pracuje nad zmianami legislacyjnymi i szkoli urzędników.
Resort rozwoju opracował dokument będący polityką rządu w zakresie wsparcia dla PPP. Latem ubiegłego roku kilkudziesięciu ekspertów z rynku zajmujących się PPP, jak i samorządowcy i przedstawiciele sfery rządowej, pracowali równolegle nad tym dokumentem i nad zlikwidowaniem barier legislacyjnych dla tej formy finansowania inwestycji.

Jak poinformował Witold Słowik, wiceminister rozwoju, opracowano założenia zmian legislacyjnych, zmieniających 16 ustaw. W ramach tych dwóch dokumentów, które tworzą pewną całość, ma być wprowadzony szereg ułatwień dla rozwoju PPP.

- Jeżeli chodzi o politykę rządu dla wsparcia PPP, pod koniec marca komitet stały rady ministrów przyjął ten dokument, z wyłączeniem jednego aspektu - negatywnego testu PPP. To była jedyna rozbieżność. Jeśli nie będzie konsensusu, rada ministrów zdecyduje, czy to wprowadzić czy nie – mówi Witold Słowik.

Kolejne zmiany, o których wspomina Słowik, to zmiany w podatkach PIT i CIT, żeby je dostosować do specyfiki PPP, czy certyfikowanie projektów PPP. Dodał, że trwa początkowy etap szkoleń dla prawie 1,5 tys. osób z zakresie PPP – w tym dla samorządowców.

Artykuł powstał na bazie dyskusji „Przyszłość PPP w Polsce” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.