PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Kongres Gospodarczy, Samorządy tracą na partnerstwie z rządem

  • Michał Wroński    10 maja 2017 - 13:53
Europejski Kongres Gospodarczy, Samorządy tracą na partnerstwie z rządem
Lesław Fijał, skarbnik Krakowa (fot.ptwp.pl)

Czy w relacjach rząd – samorząd występuje partnerstwo? Zdaniem skarbników miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie.
- Tak, bo wspólnie realizujemy cele, zadania o charakterze państwowym. Nie, bo rząd unika dyskusji na temat niedofinansowania zadań i problemów, jakie mają samorządy - nie merytorycznych, ale finansowych - z realizacją tych zadań – mówi Teresa Blacharska, skarbnik Gdańska.

- Partnerstwo między rządem, a samorządem to partnerstwo między jeźdźcem, a koniem. Obaj jadą w tym samym kierunku, ale ich pozycja jest zupełnie inna – bardziej dosadnie komentuje tę sprawę Lesław Fijał, skarbnik Krakowa.

Miejscy skarbnicy wypominają Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, że wprowadzając w 2014 roku tzw. mierniki, nie negocjowało ich ze stroną samorządową. Efekt?

- Zadania realizowane w partnerstwie z rządem osłabiają finansowo miasta, bo musimy do nich dopłacać. Dzieje się to kosztem inwestycji i powiększania długów. 12 miast UMP co roku dopłaca do zadań samorządowych 140 mln zł – wskazuje Teresa Blacharska.

Artykuł powstał na podstawie panelu dyskusyjnego "Partnerstwo – warunek rozwoju polskich metropolii”, który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.