Europejski Kongres Gospodarczy, Znamy oczekiwania polskiego rządu wobec budżetu UE

Jak podkreślił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński choć budżet UE to zaledwie 1 proc. PKB Unii, z polskiego punktu widzenie jest procent bardzo ważny, bo z niego korzystamy w sposób bardzo dobry.
Europejski Kongres Gospodarczy,  Znamy oczekiwania polskiego rządu wobec budżetu UE
Jerzy Kwieciński (fot.wnp.pl)

Kwieciński zwraca uwagę, że polski rząd nie ma jeszcze stanowiska wobec przyszłego budżetu UE. Za miesiąc mamy w Polsce dyskusję z udziałem komisarza Gunthera Oettingera o przyszłości UE, w szczególności budżetu.

Rząd ma jednak bardzo sprecyzowane oczekiwania wobec przyszłego budżetu wspólnotowego.

- Oczekujemy, by przyszły budżet UE przynajmniej nie został zmniejszony – wyjaśnia wiceminister.

- Po drugie, by budżet UE był traktowany nie jako lista wydatków, ale instrument do realizacji strategii europejskiej. Bo z niej nie tylko my korzystamy, ale i inne kraje członkowskie. Z każdego euro trafiającego do krajów Grupy Wyszehradzkiej 80 proc. wraca do krajów, które są płatnikami netto - dodaje.

- Oczekujemy, by polityka spójności nadal funkcjonowała w UE, nie chcielibyśmy jej zamrozić. Chcemy, by wyglądała jak do tej pory – podkreśla Jerzy Kwieciński.

Polski rząd oczekuje także dalszego wsparcia dla sektora rolnego. - Byłem w Afryce i tam nam bardzo zazdroszczą wysokiego poziomu rolnictwa unijnego - tłumaczy Kwieciński.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Nowy budżet Unii Europejskiej”, która odbyła się 11 maja 2017 r., ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU