PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Kongres Gospodarczy, Znamy oczekiwania polskiego rządu wobec budżetu UE

  • bad    11 maja 2017 - 16:26
Europejski Kongres Gospodarczy,  Znamy oczekiwania polskiego rządu wobec budżetu UE
Jerzy Kwieciński (fot.wnp.pl)

Jak podkreślił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński choć budżet UE to zaledwie 1 proc. PKB Unii, z polskiego punktu widzenie jest procent bardzo ważny, bo z niego korzystamy w sposób bardzo dobry.
Kwieciński zwraca uwagę, że polski rząd nie ma jeszcze stanowiska wobec przyszłego budżetu UE. Za miesiąc mamy w Polsce dyskusję z udziałem komisarza Gunthera Oettingera o przyszłości UE, w szczególności budżetu.

Rząd ma jednak bardzo sprecyzowane oczekiwania wobec przyszłego budżetu wspólnotowego.

- Oczekujemy, by przyszły budżet UE przynajmniej nie został zmniejszony – wyjaśnia wiceminister.

- Po drugie, by budżet UE był traktowany nie jako lista wydatków, ale instrument do realizacji strategii europejskiej. Bo z niej nie tylko my korzystamy, ale i inne kraje członkowskie. Z każdego euro trafiającego do krajów Grupy Wyszehradzkiej 80 proc. wraca do krajów, które są płatnikami netto - dodaje.

- Oczekujemy, by polityka spójności nadal funkcjonowała w UE, nie chcielibyśmy jej zamrozić. Chcemy, by wyglądała jak do tej pory – podkreśla Jerzy Kwieciński.

Polski rząd oczekuje także dalszego wsparcia dla sektora rolnego. - Byłem w Afryce i tam nam bardzo zazdroszczą wysokiego poziomu rolnictwa unijnego - tłumaczy Kwieciński.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Nowy budżet Unii Europejskiej”, która odbyła się 11 maja 2017 r., ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.