PARTNER PORTALU
 • BGK

Europoseł Kazimierz Ujazdowski chce, by Senat stał się izbą samorządową

 • PAP/EM    17 lutego 2017 - 12:55
Europoseł Kazimierz Ujazdowski chce, by Senat stał się izbą samorządową

Senat składałby się z 50 senatorów wybieranych w poszczególnych województwach przez samorządowe kolegia wyborcze (fot.:senat.gov.pl)

• Reformę Senatu, w myśl której stałby się on izbą wybieraną tylko przez samorządowców, zaproponował europoseł Kazimierz Ujazdowski.
• Jego zdaniem takie rozwiązanie poprawi jakość funkcjonowania polskiego samorządu i zredukuje konflikt polityczny.
Jak powiedział w piątek (16 lutego) na konferencji prasowej we Wrocławiu Ujazdowski, samorząd terytorialny powinien być traktowany przez władze centralne po partnersku, jeśli mają być zrealizowane plany modernizacji kraju zapowiadane przez rząd.

"Przedstawiam dziś opinii publicznej nową formułę Senatu, jako gwarancji praw samorządu terytorialnego, a także gwarancji niezależności instytucji publicznych. Funkcją takiego rozwiązania byłaby też redukcja konfliktu politycznego i wyłączenie z rywalizacji bieżącej kluczowych instytucji państwowych" - powiedział Ujazdowski.

Wyjaśnił, że w myśl jego propozycji Senat składałby się z 50 senatorów wybieranych w poszczególnych województwach przez samorządowe kolegia wyborcze, złożone z samorządowców wszystkich szczebli. Byliby to wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, starostowie oraz marszałkowie województw, a także radni gminni, miejscy, powiatowi i wojewódzcy.

Dodał, że tak wybrany Senat funkcjonowałby jako izba samorządowa i jej kadencja nie pokrywałaby się z kadencją Sejmu.

Czytaj też: Samorządy będą mogły dostosowywać poziom ochrony zieleni do swoich potrzeb

Ujazdowski zaznaczył, że do kompetencji zreformowanego Senatu należałby m.in. współudział w ustawodawstwie samorządowym i w sprawach ustrojowych, inicjatywa konstytucyjna, a także współudział w wyborze prezesów Narodowego Banku Polskiego i Najwyższej Izby Kontroli oraz sędziów Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Wybór prezesów NIK i NBP oraz RPO odbywałby się na wniosek prezydenta, za wspólną zgodą Sejmu i Senatu. Ta wspólna zgoda dawałaby gwarancję wyłączenia z rywalizacji politycznej, dawałaby konsensus. Co do sędziów TK proponuję, by byli wybierani naprzemiennie przez Sejm i Senat. To też obniży ryzyko nominacji politycznych, nominacji pod kątem interesów ściśle partyjnych" - powiedział Ujazdowski.

Europoseł zadeklarował, że jest otwarty na uwagi i po ich uwzględnieniu jest gotowy do maja przedstawić projekt nowelizacji konstytucji, który umożliwiałby takie nowe usytuowanie Senatu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (16)

 • nono, 2017-02-24 19:50:41

  Konstytucja RP - Art. 235. - "4. Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów." Czy możliwa i przyda...tna byłaby ustawa o odrębnej ochronie konstytucyjnej przepisów o szczególnym znaczeniu? Czyli taka ustawa i według niej następne podlegające jej przepisy byłyby podjęte miarą głosowania art. 235/4. Nie byłaby to ustawa zmieniająca konstytucje, ale wprowadzająca możliwość nadania przepisom odrębnej ochrony konstytucyjnej, np., przez okres n - lat. Zatem zmiana tych przepisów byłaby możliwa, ale na warunkach takich, jak zmiana konstytucji. Czy możliwe byłoby wprowadzenie "Izby Reprezentantów Samorządu Terytorialnego" bez nowelizacji konstytucji w modelu regionalnym czyli reprezentantami w Izbie Samorządowej byłyby osoby wybrane do sejmików wojewódzkich, dla których miejscem pracy byłby organ stanowiący oraz wykonawczy samorządu wojewódzkiego a w zakresie obowiązków praca w Izbie Samorządowej w sprawach dotyczących realizacji polityki rozwoju w szczególności z innymi województwami? Ułożenie: konstytucja RP - ustawa o odrębnej ochronie konstytucyjnej przepisów o szczególnym znaczeniu - Izba Reprezentantów Samorządu Terytorialnego - działalność w zakresie polityki rozwoju  rozwiń
 • nono, 2017-02-21 21:06:56

  Test energetyczny - scenariusz: Izby Reprezentantów Samorządu Terytorialnego związana byłaby z różnorodnością natury zasobów energetycznych wynikających z współczesnych i rozwijających się możności technologii i techniki metod energetycznych. W komisji ostrych negocjacji dochodzi do naukowej konfron...tacji - jedni mają zasoby węgla inni OZE np. bio-węgla (biomasy, biogazu), nasłonecznienia albo wietrzności. Jedni reprezentanci samorządu zaproszą profesorów morskiej energetyki wiatrowej inni energetyki po-bio-rolnicznej inni węgla kamiennego, inni gazu, inni fotonów (fotowoltaika, kolektoryka), inni wody w ruchu grawitacyjnym oraz geotermalnym albo w ogóle wody dla energetyki jądrowej, może i gazołupkowej. Stawiają przesłanki (żądania/oczekiwania) dla uczelni na swoim terenie wskazania możliwych efektów komercjalizacji oferty nauki i inżynierii w konkretny energetyczny zysk regionalny i miejsca pracy dla mieszkańców swojego regionu, biznesu, przemysłu i usług wytwarzania mocy i energii. Uczelnie merytoryczną presję Izby Reprezentantów Samorządu Terytorialnego przenoszą na Ministra Nauki. I może nawet powiedzą, że to nie nasza wina, że nie ma zrównoważenia, że to wina Gowina. Ostre negocjacje o energię to dopiero będzie początek. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?  rozwiń
 • nono, 2017-02-21 18:29:06

  ... miejscem pracy delegata jest sejmik/zarząd regionalny zakresem obowiązków jest działalność w Izbie Samorządowej...NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: