PARTNER PORTALU
  • BGK

EUROSAI. Najwyższe organy kontroli 15 państw w Gdańsku ustalą zasady współpracy

  • PAP/AH    14 marca 2018 - 14:32
EUROSAI. Najwyższe organy kontroli 15 państw w Gdańsku ustalą zasady współpracy
w Gdańsku przyjmiemy plan operacyjny dla EUROSAI - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. (Fot. mat. pras.)

Plan operacyjny czyli m.in. zestaw dokumentów ustanawiających zasady przeprowadzania wspólnych międzynarodowych kontroli ma przyjąć obradujący w Gdańsku zarząd Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (EUROSAI).
  • EUROSAI zrzesza przedstawicieli najwyższych organów kontroli z 49 państw.
  • W Gdańsku przyjęty zostanie plan operacyjny dla EUROSAI, który określi zasady współpracy na międzynarodową skalę. 
  • Jedna z trwających międzynarodowych kontroli, prowadzona przez 15 państw, dotyczy zanieczyszczenia powietrza.

 

We wtorek w Gdańsku rozpoczęły się trzydniowe obrady zarządu EUROSAI, czyli spotkanie przedstawicieli organów kontrolnych ośmiu państw.

O planie pracy zarządu poinformowano w środę na konferencji prasowej. Jak powiedział dziennikarzom prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, który w ubiegłym roku został wybrany na wiceprzewodniczącego EUROSAI, w czasie obrad zarząd chce przyjąć "dokumenty, w oparciu o które przez wiele najbliższych lat będzie działać organizacja". - Jesteśmy w trakcie dyskusji, ale wygląda na to, że w Gdańsku przyjmiemy plan operacyjny dla EUROSAI - powiedział Kwiatkowski dodając, że "ten dokument już na zawsze będzie regulować pracę organizacji".

Kwiatkowski dodał, że dokument m.in. "wyraźnie wskaże, według jakich zasad, według jakich procedur będą przeprowadzane międzynarodowe kontrole". - W planie operacyjnym bardzo precyzyjnie zostaną opisane zasady mówiące o tym, jak przeprowadzać międzynarodowe kontrolę. Dzisiaj oczywiście te międzynarodowe kontrole są dokonywane, ale za każdym razem musimy ustalać pomiędzy krajami według jakich zasad, reguł, warunków, terminarzy dane kontrole przeprowadzamy - wyjaśnił Kwiatkowski.

Przypomniał, że jedna z trwających międzynarodowych kontroli, prowadzona przez 15 państw, dotyczy zanieczyszczenia powietrza i obejmuje ona zarówno te kraje, które mają problemy ze smogiem, jak i te, które poradziły sobie z tą kwestią.

- O tym, że powietrze w wielu polskich miastach jest bardziej zanieczyszczone niż powietrze w miastach w Niemczech czy we Francji, wiemy. I to też oczywiście pokażemy w wynikach kontroli, ale kontrola ta będzie miała jedną ogromną zaletę: pokażemy, jakie regulacje dotyczące np. jakości paliw, jakości pieców używanych w indywidualnych gospodarstwach czy też regulacje związane ze sposobem przemieszczania się, przyjmowano w różnych państwach europejskich i jakie przyniosły one efekty - powiedział Kwiatkowski.

Dodał, że wyniki kontroli dotyczącej zanieczyszczenia powietrza pozwolą zobaczyć, jakie efekty przyniosły działania prowadzone w konkretnym czasie w konkretnych państwach. - Ten dokument (wyniki kontroli zanieczyszczenia powietrza - red.) będzie miał kapitalne znaczenie: umożliwi rządzącym w Polsce podejmowanie decyzji, czasem nawet trudnych, ale będą oni mogli powiedzieć "podejmujemy taką decyzję, bo ona w danym kraju przyczyniła się do tego, że bardzo szybko powietrze się poprawiło" - zaznaczył Kwiatkowski.

Przewodniczący EUROSAI, szef tureckiego najwyższego organu kontroli, Seyit Ahmet Bas przypomniał na konferencji, że organizacja ta obchodzi w tym roku 28 rocznicę istnienia. - Głównym celem naszej organizacji jest promowanie współpracy pomiędzy najwyższymi organami kontroli w różnych państwach jak również zachęcanie do wymiany informacji, dokumentów, doświadczeń, ale też poprawa poziomu kontroli sektora publicznego w poszczególnych państwach - powiedział.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.