Ewa Kopacz: Sejm nie zajmie się janosikowym

Nie będziemy procedować janosikowego, ponieważ komisja nie złożyła sprawozdania z prac nad projektami regulującymi wpłaty janosikowego przez województwa – poinformowała Marszałek Sejmu Ewa Kopacz.
Ewa Kopacz: Sejm nie zajmie się janosikowym

Kopacz dodała, że dowiedziała się o tym tuż przed posiedzeniem Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.

Pod koniec sierpnia na posiedzeniu połączonych sejmowych komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej oraz komisji finansów publicznych miało miejsce pierwsze czytanie dwóch projektów dotyczących janosikowego - rządowego i poselskiego. Członkowie komisji podjęli wówczas decyzję, że dokumentami zajmie się specjalna podkomisja.

Czytaj też: Rząd: zmiany w janosikowym niekorzystne dla budżetów województw

Przedniczący komisji samorządowej Piotr Zgorzelski z PSL twierdził wtedy, że powołana podkomisja zajmie się projektami, a 9 września komisje będą mogły rozpatrzyć jej sprawozdanie. Wobec tego drugie czytanie projektów mogłoby się odbyć na posiedzeniu Sejmu w dniach 10-12 września.

Czytaj też: Mazowsze wzięło pożyczkę na janosikowe

Z kolei wiceminister finansów Hanna Majszczyk informowała pod koniec lipca, że posłowie zajmą się projektem prawdopodobnie na pierwszym posiedzeniu po wakacyjnej przerwie.

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która dotyczy janosikowego, to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca br. Uznał on przepisy art. 25 i 31 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego za niekonstytucyjne, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. 

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE