PARTNER PORTALU
  • BGK

Ewa Kopacz: Sejm nie zajmie się janosikowym

  • bad    10 września 2014 - 13:18
Ewa Kopacz: Sejm nie zajmie się janosikowym

Nie będziemy procedować janosikowego, ponieważ komisja nie złożyła sprawozdania z prac nad projektami regulującymi wpłaty janosikowego przez województwa – poinformowała Marszałek Sejmu Ewa Kopacz.
Kopacz dodała, że dowiedziała się o tym tuż przed posiedzeniem Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.

Pod koniec sierpnia na posiedzeniu połączonych sejmowych komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej oraz komisji finansów publicznych miało miejsce pierwsze czytanie dwóch projektów dotyczących janosikowego - rządowego i poselskiego. Członkowie komisji podjęli wówczas decyzję, że dokumentami zajmie się specjalna podkomisja.

Czytaj też: Rząd: zmiany w janosikowym niekorzystne dla budżetów województw

Przedniczący komisji samorządowej Piotr Zgorzelski z PSL twierdził wtedy, że powołana podkomisja zajmie się projektami, a 9 września komisje będą mogły rozpatrzyć jej sprawozdanie. Wobec tego drugie czytanie projektów mogłoby się odbyć na posiedzeniu Sejmu w dniach 10-12 września.

Czytaj też: Mazowsze wzięło pożyczkę na janosikowe

Z kolei wiceminister finansów Hanna Majszczyk informowała pod koniec lipca, że posłowie zajmą się projektem prawdopodobnie na pierwszym posiedzeniu po wakacyjnej przerwie.

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która dotyczy janosikowego, to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca br. Uznał on przepisy art. 25 i 31 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego za niekonstytucyjne, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: