PARTNER PORTALU
  • BGK

Expose Mateusza Morawieckiego oczami prezydenta miasta. "Same deklaracje to za mało"

  • Agnieszka Widera-Ciochoń    12 grudnia 2017 - 23:20
Expose Mateusza Morawieckiego oczami prezydenta miasta. "Same deklaracje to za mało"
Dawid Kostempski - prezydent Świętochłowic (fot.PTWP)

– Nie czekaliśmy na szczegóły, ale sama deklaracja premiera Morawieckiego, że musimy walczyć ze smogiem to za mało – komentuje Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. Jego zdaniem, potrzeba specjalnych środków dla samorządów. – Sami sobie nie poradzimy – dodaje.
Mateusz Morawiecki w swoim expose zwrócił uwagę na problem zanieczyszczonego powietrza i walki z niską emisją.

– Małopolska, Śląsk, ale i Mazowsza często zanurzone są we mgle smogu, czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne, jesteśmy to winni także przyszłym pokoleniom – mówił Mateusz Morawiecki. Jak podkreślał, problemem jest palenie śmieci, dlatego rząd przygotowuje program walki ze smogiem.
– Samorządy będą na pierwszej linii, współpraca na linii rząd i samorząd będzie tu kluczowa – dodał premier.

Zdaniem Dawida Kostempskiego, prezydenta Świętochłowic (miasta w centrum górnośląskiej konurbacji) mówienie, że mamy problem ze smogiem to zdecydowanie za mało.

– Nie oczekiwaliśmy jakiś wielkich szczegółów, bo pewno ich nie będzie, ale liczyliśmy na pewne deklaracje dotyczące dopłat z budżetu centralnego dla samorządów. Chodzi o swego rodzaju środki interwencyjne, po które mogłyby sięgać samorządy, miasta i gminy, by na swoim terenie móc rozwiązać problem niskiej emisji – tłumaczy prezydent Świętochłowic. – Sami sobie nie poradzimy – dodaje.

Jak podkreśla, teraz z bowiem właściwie cały ciężar walki ze smogiem spoczywa na barkach gmin.
– Ani ogólne deklaracje premiera Morawieckiego, ani uchwały antysmogowe sejmików nic nie dadzą, jeśli nie będzie zachęt finansowych dla mieszkańców, którym opłacać będzie się zmiana źródła ogrzewania – komentuje samorządowiec.

Ogólnymi i mało konkretnymi Dawid Kostempski określa też wypowiedzi premiera dotyczące województwa śląskiego. Mateusz Morawiecki mówił w expose, że region ten ma być nie tylko zagłębiem węglowym, ale i zagłębiem nowych technologii.

- Ciężko odnieść się do tak mało konkretnych deklaracji. Na razie różne programy dla Śląska miały małe racje bytu. Pamiętajmy, że to przemysł ciężki najbardziej oparł się kryzysowi ekonomicznemu sprzed 10 lat. Zatem jak długo są na Śląsku złoża węgla, to powinniśmy po nie sięgać, co nie zmienia faktu, że ten rząd powinien przeprowadzić gruntowną reformę górnictwa – dodaje Kostempski.

Jako pozytywne samorządowiec ocenia deklaracje premiera o dalszym rozwijaniu programu Mieszkanie Plus oraz wzrostu nakładów na służbę zdrowia.

– Premier chce, by na służbę zdrowi przeznaczano 6 proc. PKB, oby to nie były tylko pobożne życzenia – podkreśla nasz rozmówca. – Powiaty borykają się z problemem nadwykonań i drżymy czy odzyskamy te pieniądze, wyłożone przecież na ratowanie życia i zdrowia mieszkańców – podkreśla Kostempski.

Z kolei w tym, że Mateusz Morawiecki powołał rząd w tym samym składzie i deklaruje kontynuację jego dotychczasowych działań, prezydent Świętochłowic widzi zapowiedź dalszej recentralizacji kraju i oddawania kolejnych kompetencji w ręce wojewodów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Irmina, 2017-12-13 18:47:54

    Co to za pajac z delfina to chyba tylko on sam wie. Najpierw skoczył do gardła marszałkowi przegrywając wybory w PO a teraz mierzy się z premierem. Naprawdę żałosne.