PARTNER PORTALU
 • BGK

Expose Mateusza Morawieckiego: Rola samorządów będzie tu kluczowa

 • AW    12 grudnia 2017 - 18:00
Expose Mateusza Morawieckiego: Rola samorządów będzie tu kluczowa
Nowy premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Mateusz Morawiecki we wtorkowym exposé zakreślił plany swojego rządu i cele na drugą połowę kadencji. Budowa mieszkań, walka ze smogiem, rozbudowa infrastruktury, rozwój szkolnictwa branżowego, a także rozwój cyfryzacji czy walka z nadmierną biurokracją to kwestie, w których samorządy zdaniem premiera mają wielką rolę do odegrania.
Mateusz Morawiecki ocenił we wtorek (12 grudnia) w expose, że ostatnie dwa lata rządu Zjednoczonej Prawicy były "dobre" dla Polski i obywateli.

Szef rządu podkreślił, że gabinet, na którego czele stoi "jest ten sam", "kierunek działania jest ten sam, drogowskazy i wartości są te same". Premier ocenił, że rozwój i sprawy społeczne "to jedno i to samo".

- Kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej - tak jak teraz. Dlatego będziemy kontynuowali nasze programy społeczne, co więcej - będziemy je wzmacniali i rozwijali - zapowiedział Morawiecki.

Walka ze smogiem

– Małopolska, Śląsk, ale i Mazowsza często zanurzone są we mgle smogu, czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne, jesteśmy to winni także przyszłym pokoleniom – mówił Mateusz Morawiecki. Jak podkreślał, problemem jest palenie śmieci, dlatego rząd przygotowuje program walki ze smogiem.

– To program tworzony dla najuboższych, dla tych których nie stać na drogie paliwo, ocieplanie domów. Chcemy zlikwidować ubóstwo energetyczne – mówił Morawiecki, akcentując rolę samorządów.

– Samorządy będą na pierwszej linii, współpraca na linii rząd i samorząd będzie tu kluczowa – dodał.

Infrastruktura drogowa

Jak podkreślił Morawiecki, jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne, nie należy patrzeć przez pryzmat indywidualnych ambicji.

– Stawiamy na strategie zbiorowe. Kluczowym elementem strategii rozwoju Polski, systemu transportowego w kraju będzie budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego – oznajmił Morawiecki. Zapowiedział też odbudowę znaczenia portów morskich Trójmiasta oraz w Szczecinie i Świnoujściu, a także budowę tunelu w Świnoujściu.

Duży nacisk położył także na budowę dróg, nie tylko o znaczeniu ogólnopolskim, ale także tych lokalnych.

- Wciąż brakuje wielu dróg ekspresowych, autostrad, łączących północ-południe. Naszym celem jest via-Carpatia, S3, S7, autostrada A1 - my je dokończymy, zbudujemy. Ale równie ważna jest poprawa komunikacji powiatowej i gminnej, i drogowej, i kolejowej - dodał szef rządu zapowiadając więcej środków z kolejnych budżetów państwa na ten cel. Podkreślił też rolę samorządów w tym kontekście.

– Czas na odpowiedzialne strategie regionalne. Zobowiązuję się, że będę osobiście zaangażowany w rozwój Polski lokalnej, Polski samorządowej – podkreślił Morawiecki w expose.

Rozwój mieszkalnictwa oraz infrastruktury w miastach

Premier przypomniał też, że Polska zajmuje przedostanie miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę mieszkań w porównaniu z liczbą mieszkańców. Zmienić ten obraz ma sztandarowy program Mieszkanie Plus.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.