PARTNER PORTALU
  • BGK

Expose Mateusza Morawieckiego: Rola samorządów będzie tu kluczowa

  • AW    12 grudnia 2017 - 18:00
Expose Mateusza Morawieckiego: Rola samorządów będzie tu kluczowa
Nowy premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Mateusz Morawiecki we wtorkowym exposé zakreślił plany swojego rządu i cele na drugą połowę kadencji. Budowa mieszkań, walka ze smogiem, rozbudowa infrastruktury, rozwój szkolnictwa branżowego, a także rozwój cyfryzacji czy walka z nadmierną biurokracją to kwestie, w których samorządy zdaniem premiera mają wielką rolę do odegrania.
Mateusz Morawiecki ocenił we wtorek (12 grudnia) w expose, że ostatnie dwa lata rządu Zjednoczonej Prawicy były "dobre" dla Polski i obywateli.

Szef rządu podkreślił, że gabinet, na którego czele stoi "jest ten sam", "kierunek działania jest ten sam, drogowskazy i wartości są te same". Premier ocenił, że rozwój i sprawy społeczne "to jedno i to samo".

- Kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej - tak jak teraz. Dlatego będziemy kontynuowali nasze programy społeczne, co więcej - będziemy je wzmacniali i rozwijali - zapowiedział Morawiecki.

Walka ze smogiem

– Małopolska, Śląsk, ale i Mazowsza często zanurzone są we mgle smogu, czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne, jesteśmy to winni także przyszłym pokoleniom – mówił Mateusz Morawiecki. Jak podkreślał, problemem jest palenie śmieci, dlatego rząd przygotowuje program walki ze smogiem.

– To program tworzony dla najuboższych, dla tych których nie stać na drogie paliwo, ocieplanie domów. Chcemy zlikwidować ubóstwo energetyczne – mówił Morawiecki, akcentując rolę samorządów.

– Samorządy będą na pierwszej linii, współpraca na linii rząd i samorząd będzie tu kluczowa – dodał.

Infrastruktura drogowa

Jak podkreślił Morawiecki, jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne, nie należy patrzeć przez pryzmat indywidualnych ambicji.

– Stawiamy na strategie zbiorowe. Kluczowym elementem strategii rozwoju Polski, systemu transportowego w kraju będzie budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego – oznajmił Morawiecki. Zapowiedział też odbudowę znaczenia portów morskich Trójmiasta oraz w Szczecinie i Świnoujściu, a także budowę tunelu w Świnoujściu.

Duży nacisk położył także na budowę dróg, nie tylko o znaczeniu ogólnopolskim, ale także tych lokalnych.

- Wciąż brakuje wielu dróg ekspresowych, autostrad, łączących północ-południe. Naszym celem jest via-Carpatia, S3, S7, autostrada A1 - my je dokończymy, zbudujemy. Ale równie ważna jest poprawa komunikacji powiatowej i gminnej, i drogowej, i kolejowej - dodał szef rządu zapowiadając więcej środków z kolejnych budżetów państwa na ten cel. Podkreślił też rolę samorządów w tym kontekście.

– Czas na odpowiedzialne strategie regionalne. Zobowiązuję się, że będę osobiście zaangażowany w rozwój Polski lokalnej, Polski samorządowej – podkreślił Morawiecki w expose.

Rozwój mieszkalnictwa oraz infrastruktury w miastach

Premier przypomniał też, że Polska zajmuje przedostanie miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę mieszkań w porównaniu z liczbą mieszkańców. Zmienić ten obraz ma sztandarowy program Mieszkanie Plus.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.