PARTNER PORTALU
 • BGK

Fałszerstwa wyborów, bałagan w szkolach. Takie mogą być efekty zniesienia obowiązku meldunkowego

 • Bartosz Dyląg    27 lutego 2015 - 10:07
Fałszerstwa wyborów, bałagan w szkolach. Takie mogą być efekty zniesienia obowiązku meldunkowego
Jeśli obowiązek meldunkowy zniknie, może pojawić się problem z dostępem do pewnych usług – twierdzi Grzegorz P. Kubalski, ekspert Związku Powiatów Polskich. Fot. Starostwo Powiatowe w Legionowie

– Możemy spodziewać się zadziwiających wzrostów liczby ludności w niektórych gminach. Po wyborach usłyszymy wtedy zarzuty o wożeniu obywateli autobusami do miejsc innych obwodów wyborczych – tak możliwe efekty zniesienia obowiązku meldunkowego opisuje Grzegorz P. Kubalski, ekspert Związku Powiatów Polskich.
Ustawa z 2010 roku przewiduje zniesienie obowiązku meldunkowego. O terminie ma zdecydować rząd.

Grzegorz P. Kubalski, ekspert Związku Powiatów Polskich: – Rada Ministrów podjęła decyzję, że obowiązek meldunkowy będzie zniesiony 1 stycznia 2016 r. Zostanie wtedy zastąpiony prostą rejestracją miejsca zamieszkania. Cokolwiek by to w praktyce oznaczało.

Do końca marca będzie pracował zespół międzyresortowy. Czy wyniki jego prac mogą wpłynąć na przesunięcie tego terminu?

– Wobec determinacji rządu wątpię. Wspomniany zespół pracował już w zeszłym roku i rekomendował zachowanie obowiązku meldunkowego. Rekomendacja ta została przez Radę Ministrów odrzucona i tym samym zespół będzie musiał wypracować harmonogram i sposób zniesienia meldunku.

Resort spraw wewnętrznych mówi o wprowadzeniu rejestracji adresu miejsca faktycznego pobytu obywateli polskich. Ma być to procedura obowiązkowa czy dobrowolna?

– Ma to być rejestracja fakultatywna.

Ale znając niechęć Polaków do ujawniania informacji o sobie, urzędy mogą mieć bardzo skąpe informacje na temat zamieszkania obywateli.

– Może tak być.

Co zmieni się z punktu widzenia obywatela, jeśli w miejsce zameldowania pojawi się adres miejsca faktycznego pobytu?

– Nie będzie weryfikowana kwestia, czy miejsce wskazane przez obywatela jest jego miejscem zamieszkania w rozumieniu prawa cywilnego, czy też nie.

Jakie skutki przyniesie fakultatywność rejestracji, trudno powiedzieć. W swoim materiale MSW wskazuje bardzo niejasno, że rejestracja adresu miejsca faktycznego pobytu będzie zwalniała obywatela z obowiązku zgłoszenia adresu niezbędnego do realizacji praw i obowiązków określonych w odrębnych ustawach.

Oznacza to tyle, że obowiązku meldunkowego jako takiego nie będzie, za to poszczególne ustawy mogą nałożyć odrębny obowiązek przedstawiania swojego miejsca zamieszkania.

Dlaczego?

– Proszę zwrócić uwagę, że w chwili obecnej obowiązek meldunkowy wiąże się z potwierdzeniem, że w danym miejscu się mieszka. Jeśli obowiązek ten zniknie, może pojawić się problem z dostępem do pewnych usług, które w obecnym stanie prawnym są uzależnione od miejsca zamieszkania obywatela.

Na przykład jakich?

– Chociażby sprawy dotyczące edukacji. Na poziomie szkół podstawowych czy gimnazjów obowiązuje rejonizacja. Dziecko jeśli nie pójdzie do szkoły poza terenem swojej gminy, powinno mieć zagwarantowane miejsce w szkole, w rejonie której mieszka. Jak gmina jednak ma planować liczbę miejsc w szkołach, skoro nie będzie wiedziała, ile dzieci mieszka na jej terenie?

Kolejny przykładem może być weryfikacja realizacji obowiązku szkolnego. By to zrobić, musimy wiedzieć, gdzie znaleźć dziecko. W dzisiejszych czasach rozstrzygał to w dużej mierze obowiązek meldunkowy; w nowym systemie konieczne będzie stworzenie innych skutecznych mechanizmów. Nie wykluczam, że w niektórych przypadkach odbędzie się to przez nałożenie obowiązku zgłaszania pewnych informacji.×
KOMENTARZE (13)

 • chdikk, 2015-11-05 17:12:40

  POzbycie się wiedzy o miejscu zamieszkania obywateli to sztandarowy POmysł państwa teoretycznego - nie tylko zniknie znienawidzony zbędny i anachroniczny abonament RTV - ale także zbędne będą opłaty za śmieci, zbędne POdatki a nawet komornicy - bo już nikt nic nie będzie wiedział... Realizuje się sc...enariusz Kononowicza - nic już nie będzie!  rozwiń
 • głosowałemprzeciw, 2015-11-05 15:35:19

  Zniesienie obowiązku meldunkowego to celowe i typowe działanie "w białych rękawiczkach" przez POkrętaczy, którzy już wcześniej wiedzieli, że są różnego rodzaju afery i przekręty, przez co, na pewno przegrają wybory "do zera" z PiS-em. I to jest właśnie ta "mina" i "...;świnia" podłożona PiS-owi przez POkrętaczy razem z PSL-em. Dalej komentować tego nie ma sensu, bo rzeczywiście, ten przepis w niczym nie pomoże służbom ratunkowym i policji a pomoże tylko złodziejom, oszustom i innym przekrętasom z pod szyldu POkrętaczy. Posłowie tej formacji działali w zmowie również przeciwko własnym wyborcom.  rozwiń
 • koniec wałków powiatów , 2015-11-05 13:23:00

  Do eLPe: Być może ten bałagan jest celowy. Słuszna uwaga afera gruntowa masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych w obrębach gmin na "B"budowlane gdzie, przy obrocie tymi gruntami podmioty uchylają od należności skarbcowych VAT, uchwalone nowe przepisy o ewidencji gruntów zmian ich posiadani...a nie są spójne drogą elektroniczną z lokalnymi Urzędami Skarbowymi w celu weryfikacji skali milordów złotych o jakie został uszczuplony w ostatnim czasie Skarb Państwa.  rozwiń