PARTNER PORTALU
  • BGK

Finanse samorządów i "Stawka większa niż 8 mld": najpierw budżet państwa, potem ustawa o dochodach JST

  • Piotr Toborek    12 stycznia 2016 - 00:01
Finanse samorządów i "Stawka większa niż 8 mld": najpierw budżet państwa, potem ustawa o dochodach JST
Sejmowa Komisja Finansów na razie zajmuje się budżetem, potem ma przyjść czas na finanse JST - fot.sejm.gov.pl

* Samorządowy projekt ustawy o dochodach JST czeka na powstanie podkomisji.
* Najpierw budżet państwa, potem problem finansów JST.
* Andrzej Maciejewski zapewnia: Projekt nie trafi ponownie „do zamrażarki”.
Dla większości przedstawicieli samorządów nowelizacja ustaw o dochodach JST i finansach państwa to absolutna podstawa naprawy sytuacji ekonomicznej wszystkich jednostek samorządowych.

– Zgadzam się, że naprawa finansów samorządów to absolutny priorytet – przyznaje przewodniczący sejmowej komisji samorządowej Andrzej Maciejewski. – To tym ważniejsze, że nowy rząd proponuje wiele zmian, które wpłyną na dochody gmin, powiatów i województw. Myślą choćby o podniesieniu kwoty wolnej od podatku czy zmianach w oświacie.

Nadzieje na zmiany w finansach zostały rozbudzone, bo jeszcze w listopadzie nowy rząd „wyciągnął z zamrażarki” samorządowy projekt nowelizacji ustawy o dochodach JST: – Samorządowy projekt zmian w finansowaniu gmin, który długo czekał na swoją kolej, został wreszcie skierowany do komisji i mam nadzieję, że prace nad gminnymi finansami ruszą do przodu. To jedno z najważniejszych zadań na 2016 rok – uważa Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich.

Wojciech Długoborski, szef Unii Miasteczek Polskich, podkreśla jednak: – Projekt został odczytany, ale na razie tyle, trafił do komisji i nie wiadomo, co dalej.

– Trzeba też pamiętać, że w tym projekcie chodzi o 8 mld, czyli nie jest to taka prosta sprawa, tym bardziej w kontekście wprowadzania w życie programu 500+ i paru innych obietnic wyborczych, które też będą obciążać samorządy – dodaje.

Zdaniem przewodniczącego unii miasteczek znalezienie przez rząd takich pieniędzy wydaje się mało realne. – Dlatego uważam, że bardziej potrzebne jest położenie nacisku na pewne mechanizmy niż tylko wypłacanie środków z budżetu. Trzeba po prostu rozwiązań systemowych, a nie doraźnej pomocy – tłumaczy.

Maciejewski uspokaja jednak, że samorządowy projekt ustawy o dochodach JST nie trafi ponownie „do zamrażarki”. – Nic z tych rzeczy, cały czas sprawę monitoruję, jestem po rozmowach i mam zapewnienia, że rząd zajmie się tym problemem, jak tylko upora się z budżetem, bo dzisiaj to budżet jest najważniejszy.

Szef samorządowej komisji sejmowej dodaje także, że sprawa odwleka się ze względu na trwające jeszcze zmiany personalne:

– Podkomisja, która bezpośrednio zajmie się tą sprawą, byłaby już dawno powołana, ale przeciąga się to z różnych powodów, choćby dlatego, że przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych Wojciech Jasiński został prezesem Orlenu, wybrano nowego szefa komisji Andrzeja Jaworskiego, wystąpiłem już do niego o spotkanie, ale znów komisja finansów ma teraz na głowie budżet i spotkamy się za kilka dni – mówi.

Zdaniem Maciejewskiego nie ma jednak obaw o odłożenie problemu samorządowych finansów na kolejne miesiące: – Absolutnie jest wola polityczna do tego, żeby ten problem rozwiązać – mówi i dodaje: – A nie oszukujmy się, bez tej woli do przodu nie ruszymy, potrzeba jeszcze tylko trochę cierpliwości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.