Finanse samorządów i "Stawka większa niż 8 mld": najpierw budżet państwa, potem ustawa o dochodach JST

  • Piotr Toborek
  • 12-01-2016
  • drukuj
* Samorządowy projekt ustawy o dochodach JST czeka na powstanie podkomisji.
* Najpierw budżet państwa, potem problem finansów JST.
* Andrzej Maciejewski zapewnia: Projekt nie trafi ponownie „do zamrażarki”.
Finanse samorządów i "Stawka większa niż 8 mld": najpierw budżet państwa, potem ustawa o dochodach JST
Sejmowa Komisja Finansów na razie zajmuje się budżetem, potem ma przyjść czas na finanse JST - fot.sejm.gov.pl

Dla większości przedstawicieli samorządów nowelizacja ustaw o dochodach JST i finansach państwa to absolutna podstawa naprawy sytuacji ekonomicznej wszystkich jednostek samorządowych.

– Zgadzam się, że naprawa finansów samorządów to absolutny priorytet – przyznaje przewodniczący sejmowej komisji samorządowej Andrzej Maciejewski. – To tym ważniejsze, że nowy rząd proponuje wiele zmian, które wpłyną na dochody gmin, powiatów i województw. Myślą choćby o podniesieniu kwoty wolnej od podatku czy zmianach w oświacie.

Nadzieje na zmiany w finansach zostały rozbudzone, bo jeszcze w listopadzie nowy rząd „wyciągnął z zamrażarki” samorządowy projekt nowelizacji ustawy o dochodach JST: – Samorządowy projekt zmian w finansowaniu gmin, który długo czekał na swoją kolej, został wreszcie skierowany do komisji i mam nadzieję, że prace nad gminnymi finansami ruszą do przodu. To jedno z najważniejszych zadań na 2016 rok – uważa Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich.

Andrzej Maciejewski, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej - fot.facebook.com
Andrzej Maciejewski, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej - fot.facebook.com

Wojciech Długoborski, szef Unii Miasteczek Polskich, podkreśla jednak: – Projekt został odczytany, ale na razie tyle, trafił do komisji i nie wiadomo, co dalej.

– Trzeba też pamiętać, że w tym projekcie chodzi o 8 mld, czyli nie jest to taka prosta sprawa, tym bardziej w kontekście wprowadzania w życie programu 500+ i paru innych obietnic wyborczych, które też będą obciążać samorządy – dodaje.

Zdaniem przewodniczącego unii miasteczek znalezienie przez rząd takich pieniędzy wydaje się mało realne. – Dlatego uważam, że bardziej potrzebne jest położenie nacisku na pewne mechanizmy niż tylko wypłacanie środków z budżetu. Trzeba po prostu rozwiązań systemowych, a nie doraźnej pomocy – tłumaczy.

Maciejewski uspokaja jednak, że samorządowy projekt ustawy o dochodach JST nie trafi ponownie „do zamrażarki”. – Nic z tych rzeczy, cały czas sprawę monitoruję, jestem po rozmowach i mam zapewnienia, że rząd zajmie się tym problemem, jak tylko upora się z budżetem, bo dzisiaj to budżet jest najważniejszy.

Szef samorządowej komisji sejmowej dodaje także, że sprawa odwleka się ze względu na trwające jeszcze zmiany personalne:

– Podkomisja, która bezpośrednio zajmie się tą sprawą, byłaby już dawno powołana, ale przeciąga się to z różnych powodów, choćby dlatego, że przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych Wojciech Jasiński został prezesem Orlenu, wybrano nowego szefa komisji Andrzeja Jaworskiego, wystąpiłem już do niego o spotkanie, ale znów komisja finansów ma teraz na głowie budżet i spotkamy się za kilka dni – mówi.

Zdaniem Maciejewskiego nie ma jednak obaw o odłożenie problemu samorządowych finansów na kolejne miesiące: – Absolutnie jest wola polityczna do tego, żeby ten problem rozwiązać – mówi i dodaje: – A nie oszukujmy się, bez tej woli do przodu nie ruszymy, potrzeba jeszcze tylko trochę cierpliwości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU