PARTNER PORTALU
  • BGK

FIO, MRPiPS: Organizacje pozarządowe powinny liczyć na wsparcie samorządów a nie państwa

  • WK    31 grudnia 2015 - 13:21
FIO, MRPiPS: Organizacje pozarządowe powinny liczyć na wsparcie samorządów a nie państwa
fot.pixabay

- W czasie kampanii wyborczej PiS podkreślał wagę działania organizacji pozarządowych i zapowiadał zwiększenie ich dofinansowania – przypomina Agnieszka Ścigaj (Kukiz`15). - Wsparcie administracji centralnej dla NGO jest symboliczne. Ta współpraca odbywa się przede wszystkim na poziomie samorządowym - odpowiada Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w MRPiPS.
O pieniądzach na działania realizowane przez organizacje pozarządowe rozmawiano w trakcie dyskusji nad poprawkami do ustawy budżetowej w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

- Jeżeli do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) już od wielu lat wpływa 10 razy więcej wniosków, niż te, które może sfinansować, to znaczy że potrzeby organizacji pozarządowych są zdiagnozowane i dodatkowe pieniądze dla tych organizacji, przeznaczane na wykonywane przez nie zadania są społecznie ważne - przekonywała Agnieszka Ścigaj (Kukiz`15).

Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej tłumaczył, że za kwoty odpowiada poprzedni rząd.

- Mówimy o programie na lata 2014 – 2020 uchwalonego przez poprzedni rząd. Program mówi o konkretnych kwotach, które mamy w budżecie. My tego nie zmienialiśmy. To zostało zaplanowanego przez poprzednią Radę Ministrów - twierdził.

Jego zdaniem pieniędzy na organizacje pozarządowe nigdy dosyć, ale podmioty NGO mają one możliwości korzystania ze wsparcia także z wielu innych źródeł. Niemal w każdym ministerstwie są środki dla organizacji pozarządowych. - FIO ma charakter wycinkowy, służy wspieraniu organizacji pozarządowych przy wykonywaniu zadań bardziej ogólnych. Mamy także inne fundusze, z których korzystają organizacje pozarządowe - dodał Michałkiewicz.

Tymczasem Joanna Królikowska przekonywała, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmiana budżetu FIO nastąpiła w ciągu roku. - Celem głównym Funduszu Inicjatyw Obywatelskich jest prowadzenie różnorodnych działań na rzecz swoich wspólnot. Skoro wyodrębniono działy dotyczące aktywności obywateli oraz działań organizacji pozarządowych, to FIO jest wart szczególnego polecenia i uwadze.

Z tymi opiniami polemizował minister Michałkiewicz: - Należy pamiętać, że wsparcie ze strony rządu, administracji centralnej dla organizacji pozarządowych jest tak naprawdę symboliczne. I takie powinno być. Ta współpraca odbywa się przede wszystkim na poziomie samorządowym. Tak naprawdę jednak, jeśli organizacje te mają spełniać swoją rolę to dlatego, że są blisko obywateli, czyli w gminach, powiatach, województwach. Tam są programy współpracy oraz środki na finansowanie zadań. Jest to jedynie wycinek aktywności organizacji pozarządowych, która odbywa się w naszym kraju - argumentował.

Cały artykuł czytaj na Parlamentarny.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • mzak, 2016-01-05 05:42:21

    A to są pierwsze efekty programu 500 zł na dziecko. Czyli ngo będzie miało kasy z ministerstwa jeszcze mniej. Tej zimy zamarznie kilkaset bezdomnych. Na wsparcie placówek dla bezdomnych ministerstwo od lat przeznacza 5 mln zł rocznie. Dostęp utrudniony głupawymi warunkami konkursów. Życie ludzkie dl...a PiS ma wartość propagandową. Ostatnio spotkałem placówkę dla bezdomnych w byłej garbarni. Brud, smród, szczury, zatruta gleba. Co do funduszy na działania obywatelskie -te znikną. Organizacje tym się zajmujące mogą okazać się niebezpieczne dla rządzących.  rozwiń