PARTNER PORTALU
  • BGK

Firmy leasingowe zmienią ofertę dla gmin

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    26 stycznia 2011 - 05:04
Firmy leasingowe zmienią ofertę dla gmin

Firmy leasingowe muszą szybko zmienić produkty dla gmin. Zmusiło je do tego obowiązujące od początku roku rozporządzenie resortu finansów.
Ministerstwo zaliczyło leasing do długu publicznego na równi z kredytami czy pożyczkami. Stało się to trzy lata wcześniej, niż przewidywała branża leasingowa – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowe reguły obliczania wskaźnika dopuszczalnego prawem długu samorządów, które zrównują leasing z kredytem, miały obowiązywać dopiero od 2014 r. Resort finansów przyspieszył zmiany, bo chce ograniczyć rosnące z roku na rok zadłużenie samorządów. Po trzech kwartałach 2010 r. wyniosło ono ponad 45 mln zł i było aż o 13 proc. większe niż na początku ubiegłego roku.

Coraz wyższe długi i zbliżanie się do poziomów, w których miasta czy gminy nie mogą zaciągać kolejnych kredytów, spowodowały w ostatnich latach boom na rynku leasingu komunalnego. Z roku na rok stawał się on coraz popularniejszym źródłem finansowania inwestycji, bo nie obciążał wskaźników zadłużenia.

Wejście w życie rozporządzenia to dobry moment, by rozpocząć z samorządami dyskusję o tym, czy umowa leasingu musi kończyć się wykupem każdego pojazdu czy urządzenia. Samorządy preferują właśnie taki model, a powinny zacząć korzystać z form finansowania, które umożliwią korzystanie ze środków trwałych..

Możliwe, że właśnie w tym kierunku pójdą zmiany w ofercie produktowej firm leasingowych – przewiduje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.