PARTNER PORTALU
  • BGK

Firmy oferujące umowę o pracę mają większe szanse w przetargu?

  • AT    22 stycznia 2015 - 11:53
Firmy oferujące umowę o pracę mają większe szanse w przetargu?

fot.fotolia

Czy w przetargach publicznych powinno się preferować firmy zatrudniające ludzi na umowę o pracę?
Tak zrobiła Straż Gminna w Człuchowie, która pod koniec ubiegłego roku razem ze strażą w Kobylnicy, Debrznie oraz Kęsowie zorganizowała przetarg na usługi pocztowe - pisze Gazeta Wyborcza.

W jego warunkach umieściła zapis, który na naszym rynku jest nowością. Za niską cenę usług, owszem, przyznawano 80 pkt. Po 5 pkt było za liczbę stałych placówek oraz możliwość internetowego śledzenia przesyłek. Ale o wyniku przetargu decydowało zatrudnianie pracowników na podstawie umowy o pracę. Dawało to 10 pkt, a ceny oraz sieć pocztową dwójka oferentów, czyli Poczta Polska oraz InPost, miała podobne - czytamy w "GW".

Przetarg wart w sumie około 3 mln zł wygrała Poczta Polska. Prywatne firmy pocztowe zazwyczaj zatrudniają doręczycieli na umowach-zleceniach.

Czytaj też: Zamówienia publiczne: wykonawca nie może dostać więcej niż było w umowie

Jak wyjaśnił "GW" Krzysztof Bulwan, komendant straży gminnej w Człuchowie Konstytucja chroni stosunek pracy zawierany na podstawie umowy o pracę, a porządek prawny w Polsce preferuje umowy o pracę jako pożądane i oczekiwane społecznie. Dlatego jako zamawiający postanowili zwrócić na to uwagę, przyznając dodatkowe punkty w przetargu wykonawcom, którzy promują właśnie tego typu umowy.

InPost od wyniku przetargu w Człuchowie odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta jednak uznała, że przetarg nie łamie zasad uczciwej konkurencji - podaje gazeta. - W połowie października ubiegłego roku weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych, która wprowadziła nową zasadę, że cena przestaje być wyłącznym kryterium rozstrzygania przetargów.

Podobne zapisy jak Straż Gminna w Człuchowie w swoich przetargach wprowadzają kolejne instytucje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • B.Klimkiewicz., 2015-01-22 18:17:30

    To jest jawnie ustawiony przetarg. W Polsce Straż miejska jest ponad prawem i nic za ustawianie przetargów im nikt nie może zrobić. Każdą władzę olewa ją. B.Klimkiewicz.