Fitch alarmuje

  • Przeglad Prasy/Puls Biznesu
  • 26-10-2010
  • drukuj
Ostrożnie pożyczajcie polskim samorządom – zaleca agencja ratingowa. Czyżby jej w czymś zawiniły? Bynajmniej.

Mamy złe wieści dla samorządowców – pisze „Puls Biznesu”. Agencja ratingowa Fitch zaleca inwestorom na świecie, by byli ostrożni w pożyczaniu pieniędzy polskim samorządom. Zdaniem analityków Fitcha, ich sytuacja się pogarsza. Winę ma ponosić ten, kto „zleca gminom, powiatom i województwom kolejne zadania, nie przekazując na ich realizację odpowiednich pieniędzy”.

Wydatki bieżące samorządów są coraz bardziej sztywną pozycją w budżetach, bo rośnie udział wydatków związanych z wynagrodzeniami pracowników. To po części skutek decyzji rządu o podwyżce płac nauczycieli w przyszłym roku, bez zagwarantowania adekwatnego finansowania – tłumaczą analitycy agencji Fitch w specjalnym raporcie.

Analitycy Fitcha piszą też, że kondycję finansową samorządów psują decyzje rządu dotyczące podatków.

Obniżka PIT w 2009 r. oraz wprowadzenie ulgi prorodzinnej w 2008 r. skutkowały uszczupleniem dochodów samorządów, którego nie wypełnił wzrost wpływów z innych źródeł – podaje „Puls Biznesu”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Przeje, przepije, w tańcu przefruwa, Kaskę kto blusa w niej nie wyczuwa. Szerokim gestem i ręką hojną, Stworzymy przyszłość w niedolę zbrojną.

Eterno Vagabundo, 2010-11-07 11:19:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU