PARTNER PORTALU
  • BGK

Fitch monitoruje finanse Mazowsza

  • GK    13 września 2013 - 17:44
Fitch monitoruje finanse Mazowsza

Według Fitch Ratings trudna sytuacja płynnościowa w województwie mazowieckim utrzymuje się, a zdolność regionu do dalszego zadłużania jest ograniczona ustawowym limitem.
Z tego powodu województwo wystąpiło z wnioskiem do Ministerstwa Finansów o zaniechanie poboru wpłat na część regionalną subwencji ogólnej dla województw (janosikowe) przypadających do zapłaty w okresie wrzesień-grudzień 2013r.

Bez względu na decyzję resortu finansów Fitch zakłada, że województwo będzie terminowo obsługiwało swoje zadłużenie. Na problemy z płynnością miały wpływ znacznie niższe niż województwo zakładało na początku roku dochody z udziału w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Według szacunków Mazowieckiego, dochody z CIT na koniec 2013r. mogą być o 200 mln zł niższe niż Województwo planowało na początku roku (9 proc. dochodów operacyjnych). Dochody z CIT są głównym źródłem dochodów bieżących Województwa i stanowiły średnio 63 proc. dochodów operacyjnych mazowieckiego w latach 2010-2012.

Zdaniem Fitch, mazowieckie ma jedynie nieznaczne możliwości w zakresie ograniczania wydatków. Do końca roku władze województwa zamierzają ograniczyć wydatki o ok. 70-100 mln zł. Zdecydowanie wyższa skala oszczędności byłaby możliwa w przypadku wprowadzenia zmian strukturalnych, które jednak są trudne do zrealizowania w krótkim okresie.

Na sytuację finansową województwa wpływa obowiązek zapłaty janosikowego. Wpłaty te są największym (35 proc.) elementem wydatków operacyjnych mazowieckiego. Z kwoty 661,3 mln zł należnej do zapłaty za cały 2013r., województwo terminowo uregulowało płatności za okres styczeń-sierpień, między innymi dzięki wykorzystaniu kredytu w rachunku bieżącym.

W okresie wrzesień-grudzień województwo powinno zapłacić 220,4 mln zł łącznie, z czego pierwsza płatność w wysokości 55 mln zł przypada do zapłaty w dniu 16 września. W okresie styczeń-sierpień 2013 r. województwo terminowo uregulowało zobowiązania, w tym z tytułu obsługi zadłużenia (ok. 32 mln zł odsetek).

Bieżąca obsługa zobowiązań była możliwa dzięki stałemu wykorzystywaniu kredytu w rachunku bieżącym. Według zapewnień władz województwa regulowanie zobowiązań przypadających do zapłaty w okresie wrzesień-grudzień 2013r., takich jak wynagrodzenia (ok. 112 mln zł), odsetki od zadłużenia (ok. 53 mln zł) oraz spłata rat od kredytów (17 mln zł) przypadającą w grudniu 2013r., nie jest zagrożona.

Kredyt w rachunku bieżącym, o limicie 300 mln zł, jest w wykorzystany w ok. 70 proc. i musi zostać spłacony na koniec roku. Mazowieckie ma ograniczone możliwości zaciągnięcia kredytu średnio- lub długoterminowego ze względu na obowiązujący limit zadłużenia. Na koniec czerwca 2013 r. wskaźnik zadłużenia (dług do dochodów ogółem) wynosił 53 proc.

Zdaniem Fitch, z uwagi na niższe niż planowane dochody budżetu może on wzrosnąć do około 70 proc. na koniec roku, przekraczając dozwolony limit wynoszący 60 proc. Jednak ze względu na fakt, że limit ten przestaje obowiązywać od stycznia 2014r. i o ile województwo terminowo obsłuży swoje zadłużenie, nie wpłynie to na ratingi mazowieckiego.

Ratingi województwa mazowieckiego:
- długoterminowy międzynarodowy rating dla zadłużenia w walucie zagranicznej „BBB+", perspektywa negatywna

- długoterminowy międzynarodowy rating dla zadłużenia w walucie krajowej „A-", perspektywa negatywna

- długoterminowy rating krajowy „AA(pol)", perspektywa negatywna

- długoterminowy rating w walucie zagranicznej dla obligacji wyemitowanych w transzach o wartości 50 mln euro i 32 mln euro „BBB+"

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: