PARTNER PORTALU
  • BGK

Fitch podniósł rating Bydgoszczy

  • JL    14 marca 2016 - 08:29
Fitch podniósł rating Bydgoszczy

Agencja Fitch Ratings dobrze ocenia wiarygodność finansową Bydgoszczy. Fot. Bydgoszcz.pl

Agencja Fitch Ratings podniosła międzynarodowe długoterminowe ratingi Bydgoszczy z BBB do BBB+.
„Podniesienie ratingów odzwierciedla poprawę wyników operacyjnych Bydgoszczy, wspieraną przez dobre zarządzanie finansowe i rosnącą gospodarkę lokalną. Rating uwzględnia również umiarkowane zadłużenie i bezpieczny wskaźnik spłaty zadłużenia” – napisano w komunikacie.

Na decyzję analityków wpłynęła w dużej mierze konsekwentnie realizowana przez władze miasta polityka finansowa. Fitch Ratings zakłada, że racjonalizacja wydatków operacyjnych będzie kontynuowana, a dochody z podatków i opłat lokalnych będą rosły przy wsparciu rozwijającej się bazy podatkowej w mieście i gospodarki lokalnej.

– To doskonałe wiadomości – komentuje prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Podniesienie ratingów do takiego poziomu zdarza się rzadko. Ocena analityków to dowód, że przyjęta przez nas polityka oszczędności i racjonalnego wydawania każdej miejskiej złotówki była trafiona. Tak dobry rating wpływa pozytywnie na wiarygodność finansową miasta. Ocena BBB+ oznacza, że nasze finanse mają się bardzo dobrze – dodaje prezydent.

Nie bez znaczenia dla oceny jest również plan sfinansowania największych miejskich inwestycji ze środków unijnych oraz w coraz większym stopniu z nadwyżki bieżącej. Zgodnie z założeniem Fitch, wydatki majątkowe Bydgoszczy mogą wynosić co najmniej 17 proc. wydatków ogółem w latach 2016-2018.

Kolejnym czynnikiem, który spowodował podniesienie ratingu, jest ożywienie gospodarki lokalnej. Analitycy podkreślają, że wpływ na to miały inwestycje infrastrukturalne. Efektem jest stopa bezrobocia na poziomie 5,4 proc. (na koniec 2015 r.) Tak małej liczby osób pozostających bez pracy nie było w mieście od lat. Dla porównania, średnia krajowa w analogicznym okresie wynosiła 9,8 proc.

– Inwestorzy w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, rozwój branży usług IT, dalszy rozwój istniejących firm i ich ekspansja na rynku krajowym i międzynarodowym – to wszystko dało efekt, w postaci spadającej stopy bezrobocia – zauważa prezydent Rafał Bruski. – Napędza to naszą lokalną gospodarkę, tworzą się nowe miejsca pracy. Poprawiają się finanse rodzin, które zaczynają więcej wydawać, co z kolei cieszy handlowców i firmy usługowe. Co istotne: bezrobocie spada nie tylko w mieście, ale również w powiecie. Taka jest zresztą rola metropolii – tu zarabiają i w dużej mierze również wydają pieniądze mieszkańcy okolicznych gmin i powiatów. Z danych GUS wynika, że w Bydgoszczy pracuje kilkanaście tysięcy mieszkańców sąsiednich powiatów – mówi Rafał Bruski.

Fitch Ratings to działająca od ponad 100 lat czołowa międzynarodowa agencja ratingowa, która ocenia wiarygodność finansową wielu podmiotów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: