PARTNER PORTALU
  • BGK

Fitch potwierdził rating Gdańska

  • GK/gdansk.pl    10 listopada 2011 - 12:50
Fitch potwierdził rating Gdańska

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Gdańska dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie „BBB+”.
Agencja nadała też miastu długoterminowy rating krajowy na poziomie „AA-(pol)”. Perspektywa obu ratingów jest stabilna.

Agencja Fitch w swoim komunikacie informuje, że ratingi Gdańska odzwierciedlają mocne i poprawiające się wyniki operacyjne, dobre zarządzanie oraz bezpieczne wskaźniki zadłużenia. Ratingi odzwierciedlają także dobrze rozwiniętą i zdywersyfikowaną gospodarkę, silną bazę podatkową, oraz rozwiniętą infrastrukturę lokalną, która sprzyja dalszemu rozwojowi miasta.

Ratingi biorą również pod uwagę przewidywany dalszy wzrost zadłużenia Gdańska, a także rosnące zobowiązania pośrednie.

Stabilna perspektywa ratingów odzwierciedla oczekiwania Fitch, że zarządzanie finansowe miasta będzie w dalszym ciągu dobre, a wyniki operacyjne Gdańska w latach 2011-2014 będą się nadal poprawiać, natomiast nadwyżka operacyjna będzie wystarczająca na spłatę zapadającego długu, jak również na jego bieżącą obsługę.

W 2010 r. marża operacyjna wzrosła do 10,9 proc., podczas gdy w 2009 wynosiła ona zaledwie 5,6 proc. Fitch oczekuje, że miasto utrzyma dobre wyniki operacyjne w latach 2011-2014, pomimo silnej presji na wzrost wydatków operacyjnych zwłaszcza dotyczących wydatków sztywnych.

Dodatkową presję generować będzie utrzymanie nowododawanych inwestycji (np. nowe drogi, instytucje kultury), jak również przekazywanie przez rząd nowych zadań bez zapewnienia ich odpowiedniego finansowania.

Gospodarka Gdańska jest dobrze rozwinięta i zdywersyfikowana. Silna baza podatkowa przekłada się na wysokie dochody podatkowe miasta. Fitch oczekuje, że w latach 2011– 2012 dochody te będą rosły w związku z prognozowanym wzrostem gospodarczym (ok. 3,6% rocznie), dalszym rozwojem bazy podatkowej oraz polityką podatkową Gdańska, która zakłada utrzymywanie stawek podatkowych na poziomie zbliżonym do limitów ustalonych przez Ministerstwo Finansów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Cho U. Ejom, 2011-11-10 17:04:58

    Może to dziwne ale niektórym wychodzi 1 plus 1 równa się 1 .