PARTNER PORTALU
  • BGK

Fitch potwierdził rating Poznania

  • JL    17 października 2016 - 13:07
Fitch potwierdził rating Poznania
Fitch uważa, że gospodarka Poznania jest dobrze rozwinięta i zdywersyfikowana. Fot. Pixabay.com

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Poznania dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „A-”. Perspektywa ratingów jest stabilna.
W niezmienionym scenariuszu bazowym Fitch zakłada, że w latach 2016-2019 wyniki operacyjne Poznania będą dobre, wspierane przez wzrost dochodów podatkowych oraz politykę mającą na celu ograniczenie tempa wzrostu wydatków. Zdaniem Fitch nadwyżka operacyjna będzie wynosić średnio 400 mln zł rocznie, co stanowi 13 proc.-14 proc. dochodów operacyjnych (424 mln zł lub 15,6 proc. w 2015 r.). Nadwyżka operacyjna powinna być wyższa od rocznej obsługi zadłużenia (spłata kapitału i odsetki) szacowanej średnio na 330 mln zł w prognozowanym okresie.

Zdaniem Fitch Poznań może wykazywać niewielkie deficyty budżetowe od 2016 r., stopniowo rosnące do 3 proc. dochodów ogółem w 2019 r. z uwagi na spodziewany rosnący deficyt na poziomie majątkowym (nadwyżka na poziomie 6,5 proc. w 2015 r.). W latach 2016-2019 wydatki majątkowe Poznania mogą wynieść około 2,5 mld zł i stanowić średnio 17 proc. wydatków ogółem. Fitch oczekuje, że wydatki majątkowe osiągną najwyższy poziom w latach 2019-2021. Spodziewa się, że w ramach obecnej perspektywy UE skala inwestycji Poznania będzie na poziomie zbliżonym do poprzedniego okresu programowania UE.

Według Fitch inwestycje będą w około 40 proc.-50 proc. finansowane z dochodów majątkowych. Poznań spodziewa się dochodów ze sprzedaży majątku w wysokości 60 mln zł rocznie. Ponadto Fitch zakłada, że 30 proc. wydatków majątkowych będzie finansowanych z nadwyżki bieżącej, co powinno ograniczyć zapotrzebowanie Poznania na finansowanie długiem.

Fitch uważa, że  gospodarka Poznania jest dobrze rozwinięta i zdywersyfikowana, co sprzyja wzrostowi jego dochodów podatkowych. PKB na mieszkańca w Poznaniu jest dwukrotnie wyższy od średniej krajowej. Gospodarka lokalna jest zdominowana przez sektor usługowy, który wytwarza około 73 proc. wartości dodanej brutto i zatrudnia około 79 proc. ogółu pracujących. Na koniec lipca 2016r. stopa bezrobocia w Poznaniu wynosiła 2,1 proc. i była najniższa pośród polskich miast oraz znacznie niższa niż średnia krajowa (8,6 proc.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • PODATNIK, 2016-10-17 22:03:39

    Podobne wyniki ratingów były przedstawiane w czasie wieloletnich,długotrwałych kadencji prezydenta Grobelnego. Poznaniacy absolutnie tym badaniom nie wierzyli z prostego względu. Jak wygląda gospodarka miasta każdy widzi. Nie doszacowane inwestycje ciągnące się latami,ogromne odszkodowania wypłacane... deweloperom,korupcjogenna gospodarka gruntami,kompletny brak wizji miasta it.d. Tylko niezależna, kompleksowa kontrola finansów Poznania, przeprowadzona przez NIK przekona nas,że się mylimy .  rozwiń