PARTNER PORTALU
  • BGK

Fitch potwierdził ratingi Bydgoszczy. Perspektywa pozytywna

  • bad    14 września 2015 - 16:40
Fitch potwierdził ratingi Bydgoszczy. Perspektywa pozytywna
Fitch potwierdza, że finanse Bydgoszczy nie są zagrożone. Fot. wikipedia

Fitch Ratings zauważa dobre wyniki operacyjne Bydgoszczy wspierane przez dobre zarządzanie finansami i wzrost gospodarki lokalnej.
Fitch Ratings potwierdził ratingi Bydgoszczy (Issuer Default Rating; IDR) dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „BBB” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A(pol)”. Perspektywa wszystkich ratingów jest pozytywna.

Bydgoszcz powinna utrzymać pozytywne ratingi

Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmieniony scenariusz bazowy Fitch dotyczący dobrych wyników operacyjnych Bydgoszczy wspieranych przez dobre zarządzanie finansami i wzrost gospodarki lokalnej.

Fitch oczekuje, że miasto utrzyma dobre wyniki operacyjne w średnim okresie, z marżą operacyjną wynoszącą 10% rocznie i nadwyżką operacyjną 2-krotnie wyższą od obsługi zadłużenia.

Powyższa prognoza oparta jest na założeniu, że władze miasta będą kontynuowały kontrolę wydatków operacyjnych, a dochody z podatków i opłat lokalnych będą rosły, wspierane przez rozwijającą się bazę podatkową miasta i gospodarkę lokalną.

Modernizacja lokalnej infrastruktury będzie korzystnie oddziaływać na gospodarkę lokalną, stymulując działalność gospodarczą w mieście, co może przełożyć się na wyższe dochody podatkowe. Stopa bezrobocia w Bydgoszczy spada; w lipcu 2015r. wyniosła 6,2% i była znacznie poniżej średniej krajowej wynoszącej  10,1%.

Wzrost zadłużenia

W wyniku inwestycji, Fitch spodziewa się stopniowego wzrostu zadłużenia bezpośredniego miasta. Według prognoz Fitch zadłużenie miasta może wzrosnąć do 1 320 mln zł w 2017 r. z prognozowanego przez Fitch 1 150 mln zł na koniec 2015 r.

Jednak w średnim okresie dług nie powinien przekroczyć bezpiecznych 85% dochodów bieżących. Wskaźnik zadłużenie do nadwyżki bieżącej powinien pozostać na bezpiecznym poziomie poniżej 10 lat. Spodziewane przychody ze sprzedaży udziałów w spółce KPEC, mogą zostać przeznaczone na finansowanie wydatków majątkowych i obniżyć zapotrzebowanie na dług w średnim okresie.

Czytaj też: Prezydent Bydgoszczy zaskarży decyzję sejmiku ws. obszarów chronionych

Fitch spodziewa się, że w latach 2015-2017 nakłady inwestycyjne Bydgoszczy nie będą niższe niż 300 mln zł rocznie i podobnie jak w latach ubiegłych miasto będzie ubiegać się o fundusze unijne do współfinansowania inwestycji.

Natomiast część finansowania może pochodzić z nowego długu oraz środków własnych. Inwestycje miasta będą dotyczyły głównie projektów infrastrukturalnych, w tym budowy linii tramwajowej i nowych dróg. Fitch zakłada, że wydatki majątkowe mogą wynosić, co najmniej 17% wydatków ogółem w latach 2015-2017, czyli na poziomie średniej z ostatnich 5 lat.

Zdaniem Fitch, zobowiązania pośrednie Bydgoszczy wzrosną w wyniku finansowania długiem inwestycji spółek miejskich, związanych z budową linii tramwajowej oraz budową spalarni odpadów.

Fitch prognozuje, że zobowiązania pośrednie wzrosną do 700-800 mln zł w latach 2015-2016, a następnie będą spadać zgodnie z harmonogramem spłat. Zadłużenie spółek miejskich nie stanowi istotnego ryzyka dla budżetu miasta, ponieważ większość spółek ma zdolność do samodzielnej obsługi swego zadłużenia.

Czynniki zmiany ratingu

Ratingi mogą zostać podniesione, jeśli miasto utrzyma mocne wyniki operacyjne z nadwyżką operacyjną trwale wynoszącą powyżej 10% dochodów operacyjnych oraz wskaźnikiem długu do nadwyżki bieżącej poniżej 10 lat.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.