PARTNER PORTALU
 • BGK

Fitch potwierdził ratingi Częstochowy i Torunia. Perspektywa stabilna

 • KDS    31 października 2017 - 06:50
Fitch potwierdził ratingi Częstochowy i Torunia. Perspektywa stabilna
Toruń otrzymał perspektywę ratingową stabilną (fot. pixabay.com)

Fitch Ratings potwierdził w poniedziałek (30.10) rating dla Częstochowy i Torunia. W obydwu przypadkach ratingi mają perspektywę stabilną.
• W przypadku Torunia scenariusz Fitch zakłada, że miasto utrzyma dobre wyniki budżetowe, które będą wspierane przez dobre zarządzanie finansowe i strategiczne. 

• Wyniki operacyjne Częstochowy pozostaną dobre, czemu będą sprzyjały dobre praktyki zarządzania finansowego.

• Fitch zwraca jednak uwagę, że samorządy w Polsce podlegają presji na wydatki operacyjne, spowodowanej głównie przekazanymi w przeszłości przez rząd zadaniami, często bez odpowiednich środków finansowych oraz sztywną strukturą wydatków, w szczególności w obszarach takich jak oświata i pomoc społeczna.

Dla Torunia, Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi (Issuer Default Ratings) dla zadłużenia w walucie międzynarodowej oraz krajowej na poziomie „BBB” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A+(pol)”. Perspektywy obydwu ratingów są stabilne. 

- Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmieniony scenariusz Fitch, który zakłada, że miasto utrzyma dobre wyniki budżetowe, które będą wspierane przez dobre zarządzanie finansowe i strategiczne. Ratingi biorą również pod uwagę dość wysokie zadłużenie ogółem i zobowiązania pośrednie netto, które jest następstwem realizacji dużych inwestycji - czytamy w uzasadnieniu. 

Sytuacja finansowa miasta 

Fitch zaznacza, że w 2017 roku sytuacja finansowa Torunia rozwijała się zgodnie ze scenariuszem bazowym Fitch. Zgodnie z nim miasto utrzyma dobre wyniki operacyjne w średnim okresie, z nadwyżką operacyjną wynoszącą około 100 mln zł tj. 1,3 razy wyższą niż roczna obsługa zadłużenia (włączając raty oraz odsetki).

Wskaźnik zadłużenia do nadwyżki bieżącej (wskaźnik spłaty długu) powinien pozostać na poziomie 11-12 lat, czyli znacznie poniżej ostatecznego terminu spłaty zadłużenia wynoszącego 25 lat.

Po ośmiu miesiącach 2017r. Toruń osiągnął nadwyżkę budżetową w wysokości 84 mln zł,
w porównaniu do wysokiego deficytu (102 mln zł lub 9 proc. dochodów ogółem) zaplanowanego w uchwale budżetowej. Nadwyżka budżetowa wynika z mniejszego tempa inwestycji współfinansowanych dotacjami unijnymi niż zakładano na początku roku.

 

Deficyt na poziomie 3 proc.

Fitch uważa, że znaczna część wydatków majątkowych zostanie przesunięta na 2018, a faktyczne wydatki majątkowe w 2017 mogą stanowić około 60 proc. zaplanowanych przez miasto. W rezultacie Fitch spodziewa się, że deficyt budżetowy Miasta może wynieść około 3 proc. dochodów ogółem w 2017, czyli 33 mln zł.

Zaś na koniec 2017 zadłużenie bezpośrednie Torunia wyniesie 888 mln zł lub 90 proc. dochodów bieżących (2016: 890 mln zł oraz 94 proc.).

- Od 2018 spodziewamy się intensyfikacji wydatków majątkowych na skutek której zadłużenie Torunia stopniowo wzrośnie w ujęciu nominalnym. Wydatki majątkowe mogą wzrosnąć do 250 mln zł rocznie w latach 2018-2019. Inwestycje będą w większości finansowane z dochodów majątkowych (głównie dotacji unijnych), nadwyżek bieżących oraz nowego zadłużenia - czytamy w komunikacie.  

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.