PARTNER PORTALU
  • BGK

Fitch potwierdził ratingi Kielc

  • JL    17 października 2016 - 12:48
Fitch potwierdził ratingi Kielc
Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi dla Kielc. Fot. Pixabay.com

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi dla Kielc dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie BBB oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A+(pol)”.
Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmieniony scenariusz bazowy Fitch, że Kielce utrzymają zadowalające wyniki operacyjne i bezpieczne wskaźniki zadłużenia, które będą wspierane przez dobre praktyki zarządzania i rozwój gospodarki krajowej.

Zdaniem Fitch Kielce utrzymają zadowalające wyniki operacyjne w średnim okresie, z marżą operacyjną około 7 proc.-8 proc. i nadwyżką operacyjną 1,5 razy wyższą od obsługi zadłużenia. Wskaźnik zadłużenia do nadwyżki bieżącej powinien pozostać na poziomie wynoszącym około 12 lat, zgodnie ze średnią zapadalnością długu szacowaną przez Fitch na 11 lat. Powyższa prognoza jest oparta na założeniu, że władze Kielc będą utrzymywały tempo wzrostu wydatków operacyjnych poniżej lub na poziomie tempa wzrostu dochodów operacyjnych, jak to działo się w przeszłości.

W celu ograniczenia wydatków w najbardziej kosztownych obszarach działalności władze Kielc ściśle kontrolują wydatki, w szczególności koncentrując się na zatrudnieniu, organizacji przetargów zbiorowych na zakup mediów i modernizacji budynków publicznych. Powyższe działania powinny umożliwić Kielcom utrzymywanie wzrostu wydatków operacyjnych poniżej wzrostu dochodów operacyjnych w średnim okresie. Zdaniem Fitch wydatki majątkowe w 2016 r. zmniejszą się o połowę po wysokim poziomie wynoszącym 303 mln zł w 2015r., w wyniku płatności końcowych za zakończone inwestycje.

Wydatki majątkowe Kielc w latach 2017-2018 mogą wynosić średnio 200 mln zł rocznie z czego około 50 proc. będzie finansowane z dochodów majątkowych i nadwyżki budżetowej oraz częściowo z nowego zadłużenia. Fitch oczekuje, że w latach 2016-2018, zadłużenie bezpośrednie pozostanie na umiarkowanym poziomie poniżej 70 proc. dochodów bieżących. Zdaniem Fitch zadłużenie będzie stopniowo rosło na skutek finansowania inwestycji infrastrukturalnych, które w dużym stopniu będą współfinansowane ze środków unijnych. 

Kielce, podobnie jak wszystkie gminy w Polsce uruchomiły w kwietniu 2016 r. rządowy program „Rodzina 500+”, przyznający świadczenie pieniężne w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko dla rodzin posiadających więcej niż jedno dziecko. Jest to nowe zadanie zlecone jednostkom samorządu terytorialnego przez administrację rządową. Rząd przekazuje środki finansowe na realizację tego zadania za pośrednictwem budżetów samorządów. Mimo że przepływ środków z budżetu państwa, powiększając dochody i wydatki operacyjne o około 63 mln zł w 2016 r. będzie neutralny dla nadwyżki operacyjnej, to porównywalność wskaźników takich jak marża operacyjna i bieżąca oraz relacja długu do dochodów bieżących między rokiem 2016 i 2015 będzie ograniczona.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.