PARTNER PORTALU
  • BGK

Fitch potwierdził wysoki rating Poznania

  • JS    7 kwietnia 2017 - 18:34
Fitch potwierdził wysoki rating Poznania
Poznań (fot. poznan.pl)

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła międzynarodowe długoterminowe ratingi dla Poznania na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Jest to najwyższa możliwa do uzyskania przez polski samorząd ocena ratingowa tej agencji, równa ocenie wiarygodności kredytowej kraju.
Prognoza stabilna oznacza, że w najbliższym czasie wiarygodność finansowa Poznania nie powinna się pogorszyć. Rating może zostać natomiast podniesiony, jeśli miasto utrzyma dobre wyniki operacyjne, a wskaźnik zadłużenia w sposób trwały wynosić będzie poniżej 3 lat. Warunkiem jest też podniesienie ratingu Polski. Ocena wiarygodności kredytowej samorządu nie może być bowiem wyższa od ratingu kraju.

Poznań jest jednym z najsilniejszych ośrodków gospodarczych w Polsce z PKB na mieszkańca dwukrotnie wyższym od średniej krajowej oraz najniższą wśród polskich miast stopą bezrobocia. 

Rating to opinia niezależnej, wyspecjalizowanej instytucji, określająca wiarygodność kredytową ocenianego podmiotu. Wyraża ona ogólną zdolność podmiotu do wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych lub dotyczy konkretnej emisji zobowiązania lub programu finansowego. Głównym zadaniem ratingu miasta jest poinformowanie obecnych i przyszłych inwestorów o wiarygodności i wypłacalności. Wysoka ocena wiarygodności kredytowej umożliwia łatwiejszy i szerszy dostęp do rynków finansowych oraz pozwala na pozyskanie kapitału zewnętrznego na korzystniejszych warunkach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.