PARTNER PORTALU
  • BGK

Fitch: Rośnie presja na wydatki w polskich miastach

  • aw    12 października 2017 - 14:36
Fitch: Rośnie presja na wydatki w polskich miastach
Rozwijanie systemów IT w celu usprawnienia obsługi mieszkańców bedzie jednym z wydatków JST (fot.pixabay)

Fitch przygotował raport „Perspektywy dla polskich miast", w którym analizuje przyszłe wyniki operacyjne samorządów.
• Agencja prognozuje, że w latach 2017-2019 wskaźniki obsługi długu pozostaną bezpieczne. Nadwyżka operacyjna będzie 1,5 raza wyższa od rocznej obsługi długu.

• Restrukturyzacja zatrudnienia, modernizacja budynków użyteczności publicznej, tworzenie centrów usług wspólnych oraz rozwijanie systemów IT - na tym będą się skupiać samorządy do 2019 r.

• Zakłócić plany związane ze stroną dochodową mogą wybory, kiedy to samorządowcy są zwykle mniej skłonni do podnoszenia opłat.

Jak wynika z raportu „Perspektywy dla polskich miast”, polskie miasta utrzymają dobre wyniki operacyjne w średnim okresie, co będzie wynikało z dobrego zarządzania finansowego, racjonalizacji wydatków operacyjnych, poprawy efektywności świadczonych usług oraz podejmowania działań mających na celu minimalizowanie potencjalnych zagrożeń oraz przeciwdziałanie presji po stronie wydatków operacyjnych.

Oświata wydatkiem numer 1

Budżety miast znajdują się pod silną presją wzrostu wydatków operacyjnych.

Fitch spodziewa się zwiększonych wydatków na oświatę z uwagi na zainicjowaną przez rząd reformę oświaty (likwidację gimnazjów) oraz rosnące zapotrzebowanie na opiekę przedszkolną. Oświata ma największy udział w wydatkach operacyjnych polskich miast. Fitch zwraca uwagę na sztywną strukturę wydatków w tym sektorze, gdzie większość składników kosztów pozostaje poza wpływem miast.

- Polskie miasta zmagają się również z rosnącą presją płacową oraz kosztami utrzymania nowo wybudowanej infrastruktury – czytamy w raporcie.

Fitch spodziewa się, że władze miast będą kontynuowały działania mające na celu racjonalizację wydatków oraz poprawę efektywności w celu ograniczenia presji na wydatki operacyjne. W szczególności będą się koncentrowały na racjonalizacji zatrudnienia, modernizacji budynków użyteczności publicznej, tworzeniu centrów usług wspólnych oraz rozwijaniu systemów IT w celu usprawnienia obsługi mieszkańców.

- Miasta muszą przestrzegać indywidualnych limitów zadłużenia. W związku z tym kluczowe znaczenie ma racjonalizacja wydatków operacyjnych, szczególnie w świetle rosnącego zapotrzebowania na finansowanie realizacji inwestycji unijnych – pisze Fitch.

Czytaj też: MF szykuje nowy projekt ustawy o finansach publicznych. Co będzie zawierać?

Fitch prognozuje, że w latach 2017-2019 zagregowana nadwyżka operacyjna miast będzie stanowić około 9-10 proc. dochodów operacyjnych i będzie 1,5 raza wyższa od rocznej obsługi długu (odsetki plus raty).

Rok wyborów rokiem specjalnym

W 2018 r. wyniki operacyjne mogą być nieco słabsze z uwagi na nadchodzące wybory samorządowe w listopadzie 2018 r., a tym samym niższą gotowość władz lokalnych do dalszego ograniczania wydatków lub podnoszenia podatków i opłat.

Pozytywny wpływ na wyniki miast będą miały natomiast rosnące dochody podatkowe w związku z rozwojem gospodarczym - Fitch prognozuje wzrost PKB o 4 proc. w 2017 r. oraz 3,2 proc. rocznie w latach 2018-2019.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.