PARTNER PORTALU
  • BGK

Flisak: Projekt poszerzenia Opola godzi w interesy miasta i gmin ościennych

  • PAP/AT    9 marca 2016 - 19:34
Flisak: Projekt poszerzenia Opola godzi w interesy miasta i gmin ościennych
Prezydent Opola chce włączyć w granice miasta tereny 13 sołectw (fot.opole.pl)

W Urzędzie Miasta Opole złożono projekt uchwały obywatelskiej, która miałaby uchylić uchwałę opolskiej rady miasta dot. planowanego poszerzenia granic Opola i przeprowadzenia w tej sprawie konsultacji społecznych. Pod projektem podpisało się 687 osób.
O złożeniu takiego projektu poinformowała w środę (9 marca) na konferencji 4-osobowa reprezentacja opolan. Jedna z autorek projektu Elżbieta Flisak mówiła, że w jej przekonaniu projekt poszerzenia granic Opola godzi nie tylko w interesy gmin ościennych, ale też w interesy regionu i mieszkańców miasta.

Prezydent Opola chce włączyć w granice miasta tereny 13 sołectw (całych lub ich części) z 5 podopolskich gmin: Dąbrowy, Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic, Prószkowa i Turawy. Dzięki temu miasto zyskałoby blisko 9,5 tys. mieszkańców (dziś liczy niespełna 120 tys.) i ponad 5,3 tys. ha. Zdaniem prezydenta dałoby to możliwość rozwoju Opola. Propozycję prezydenta poparła uchwałą w listopadzie rada miasta.

Organizatorzy konferencji argumentowali m.in., że Opole nie powinno powiększać swojej powierzchni, bo to przestarzały model rozwoju miasta, tylko bardziej rozwijać się jako miasto "kompaktowe". "Chcielibyśmy, by została przerwana cała ta procedura (poszerzenia granic), bo obciąża ona też nasz budżet" - mówiła Flisak. Tłumaczyła, że przy dużym sprzeciwie społecznym wniosek ws. poszerzenia granic Opola "nie ma szans, by zostać rozpatrzony pozytywnie przez rząd".

Propozycja prezydenta Opola wzbudziła sprzeciw sąsiednich gmin. Ich mieszkańcy organizowali protesty, pikiety, spotkania i blokady dróg. W każdej z pięciu gmin, których tereny miałyby być włączone do Opola, przeciw włączeniu tych terenów do Opola w konsultacjach społecznych opowiedziało się ponad 90 proc. głosujących; w powiecie opolskim przeciw było ponad 96 proc. głosujących.

Mateusz Magdziarz z biura prasowego opolskiego urzędu miasta potwierdził, że obywatelski projekt uchwały, który ma na celu uchylenie uchwały ws. poszerzenie granic Opola, został w urzędzie miasta przedłożony. W przesłanym mediom oświadczeniu napisał m.in. że władze Opola "stoją na stanowisku, że plan poszerzenia granic miasta w najmniejszym stopniu nie jest przestarzałą formą rozwoju a wręcz przeciwnie - idealnie wpisuje się w aktualną sytuację regionu".

Dodał, że władze miasta szanują głos sprzeciwu wobec planu poszerzenia Opola i zapewnił, że złożony projekt przejdzie standardowe w takim przypadku postępowanie formalne. "Jednocześnie czekamy na wynik konsultacji społecznych w przedmiotowej sprawie i to on, zgodnie z obowiązującymi przepisami, będzie elementem wniosku o poszerzenie granic Opola" - dodał.

Wyniki konsultacji mają być znane w przyszłym tygodniu.

Przewodniczący opolskiej Rady Miasta Marcin Ociepa pytany przez PAP, czy obywatelski projekt uchwały ma szanse wejść w marcu pod obrady rady, uznał, że "raczej nie". Tymczasem do końca marca władze Opola mają czas na złożenie - za pośrednictwem wojewody - wniosku o zmianę granic miasta do ministra ds. administracji.

Ociepa wyjaśnił, że obywatelski projekt uchwały musi najpierw zostać zweryfikowany. Sprawdzone mają być np. zebrane podpisy. Wymóg jest taki, by było ich co najmniej 300, ale muszą to być podpisy mieszkańców miasta.

Potem, jak wyjaśnił Ociepa, uchwała trafi do prawnika miasta i prezydenta Opola oraz ew. do którejś z komisji. Dodał, że w tym miesiącu - ze względu na Wielkanoc - sesja odbędzie się nie, jak co miesiąc w ostatni, tylko w przedostatni czwartek miesiąca. W środę został podpisany porządek jej obrad. Tzw. drugi porządek obrad ma być podpisany za tydzień, ale do tego czasu dokument najprawdopodobniej nie przejdzie koniecznej procedury.

Ostateczną decyzję w sprawie poszerzenia granic Opola podejmie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Będzie miała na to czas do końca lipca. Ewentualna decyzja rządu o zmianie granic wejdzie w życie z początkiem kolejnego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.