Stołeczne Biuro Gospodarowania Nieruchomościami ogłosiło przetarg na dzierżawę Fortu Sokolnickiego.
Żeby stać się gospodarzem tego terenu nie wystarczy jednak najwyższa cena – trzeba mieć pomysł na kulturalną działalność fortu i jego funkcjonowanie w dzielnicy.
Żoliborski fort można wydzierżawić od miasta na 10 lat. Najważniejszy warunek przetargu to prowadzenie w obiekcie dzielnicowego centrum kultury. Zwycięzca przetargu będzie musiał więc wykazać się nie tylko możliwościami finansowymi, ale także doświadczeniem w organizacji wydarzeń kulturalnych i interesującą wizją funkcjonowania Centrum Kultury – Fort Sokolnickiego, które ma działać w dzierżawionym obiekcie.
Oferenci muszą w ramach dokumentacji przetargowej przedstawić m.in. roczny program funkcjonowania centrum, uwzględniający specyfikę dzielnicy i zawierający minimum 54 imprezy oraz ogólny plan funkcjonowania instytucji na kolejne 3 lata. Należy także udokumentować możliwości finansowe i plan finansowania działalności kulturalnej w obiekcie.
Oferty pisemne wraz z wymaganą dokumentacją należy składać do 3 listopada do godz. 15.00 w Dziale Obsługi Mieszkańców Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy, pl. S. Starynkiewicza 7/9, pok. 16, parter.
Przetarg – część jawna -odbędzie się 4 listopada, o godz. 11.00 w Centrum Sztuki – Fort Sokolnickiego w Warszawie przy ul. Czarnieckiego 51
Fort Sokolnickiego jest militarną budowlą o dość złożonej strukturze i bogatej historii. Wzniesiony został w latach 1848 – 1851 w miejscu rogatki marymonckiej, jako baszta obronna z włazami ziemnymi.
Cały zespół został gruntownie przebudowany w latach 1928 – 1932 kiedy to urządzono wokół fortu park im. St. Żeromskiego. Fort, wraz z otaczającym go parkiem odtąd miał służyć społeczności lokalnej dzielnicy Żoliborz. Fort w czasie działań wojennych 1939 r. nie ucierpiał, zaś w czasie Powstania Warszawskiego znajdował się w nim szpital polowy.
Rozbudowa i adaptacja Fortu Sokolnickiego na potrzeby palcówki kultury realizowana była przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Na całość prac – wykonanie ekspertyz, przygotowanie inwestycji, opracowanie pełnej dokumentacji i realizację robót – przeznaczono ponad 18 mln zł z budżetu miasta. Fort po przebudowie został oddany do użytku we wrześniu tego roku.
Podobał się artykuł? Podziel się!
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.