PARTNER PORTALU
  • BGK

Fort Sokolnickiego czeka na gospodarza

  • GK/um.warszawa.pl    11 października 2011 - 13:19
Fort Sokolnickiego czeka na gospodarza

Stołeczne Biuro Gospodarowania Nieruchomościami ogłosiło przetarg na dzierżawę Fortu Sokolnickiego.
Żeby stać się gospodarzem tego terenu nie wystarczy jednak najwyższa cena – trzeba mieć pomysł na kulturalną działalność fortu i jego funkcjonowanie w dzielnicy.

Żoliborski fort można wydzierżawić od miasta na 10 lat. Najważniejszy warunek przetargu to prowadzenie w obiekcie dzielnicowego centrum kultury. Zwycięzca przetargu będzie musiał więc wykazać się nie tylko możliwościami finansowymi, ale także doświadczeniem w organizacji wydarzeń kulturalnych i interesującą wizją funkcjonowania Centrum Kultury – Fort Sokolnickiego, które ma działać w dzierżawionym obiekcie.

Oferenci muszą w ramach dokumentacji przetargowej przedstawić m.in. roczny program funkcjonowania centrum, uwzględniający specyfikę dzielnicy i zawierający minimum 54 imprezy oraz ogólny plan funkcjonowania instytucji na kolejne 3 lata. Należy także udokumentować możliwości finansowe i plan finansowania działalności kulturalnej w obiekcie.

Oferty pisemne wraz z wymaganą dokumentacją należy składać do 3 listopada do godz. 15.00 w Dziale Obsługi Mieszkańców Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy, pl. S. Starynkiewicza 7/9, pok. 16, parter.

Przetarg – część jawna -odbędzie się 4 listopada, o godz. 11.00 w Centrum Sztuki – Fort Sokolnickiego w Warszawie przy ul. Czarnieckiego 51

Fort Sokolnickiego jest militarną budowlą o dość złożonej strukturze i bogatej historii. Wzniesiony został w latach 1848 – 1851 w miejscu rogatki marymonckiej, jako baszta obronna z włazami ziemnymi.

Cały zespół został gruntownie przebudowany w latach 1928 – 1932 kiedy to urządzono wokół fortu park im. St. Żeromskiego. Fort, wraz z otaczającym go parkiem odtąd miał służyć społeczności lokalnej dzielnicy Żoliborz. Fort w czasie działań wojennych 1939 r. nie ucierpiał, zaś w czasie Powstania Warszawskiego znajdował się w nim szpital polowy.

Rozbudowa i adaptacja Fortu Sokolnickiego na potrzeby palcówki kultury realizowana była przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Na całość prac – wykonanie ekspertyz, przygotowanie inwestycji, opracowanie pełnej dokumentacji i realizację robót – przeznaczono ponad 18 mln zł z budżetu miasta. Fort po przebudowie został oddany do użytku we wrześniu tego roku.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.